"Świerszczyk" nr 4/2010 jeszcze raz!

Czwarty w tym roku numer „Świerszczyka” poświęcony został muzyce i Chopinowi. Znajdziemy tu między innymi opowieść pewnego Świerszczyka o muzyce poważnej i wyjściu z rodzicami do filharmonii, garść ciekawych informacji o Frycku (tak rodzice mówili na Fryderyka Chopina), przeczytamy też historię o koncercie, który udowodnił, że muzyka to język zrozumiały dla wszystkich, oraz kilka przewrotnych wierszyków. Gdyby ktoś nie zmęczył się czytaniem, może jeszcze poćwiczyć umysł. Na przykład rozwiązując bajeczkę matematyczną, odpowiadając na pytania „prawda czy fałsz?” lub rozwiązując krzyżówkę.

Położyłyśmy się z Martą na podłodze i hajda do gazetki! Muszę przyznać, że taki tematyczny numer to świetna rzecz. Córka miała okazję poznać instrumenty. W końcu dowiedziała się, jak odróżnić gitarę od skrzypiec, a te z kolei od wiolonczeli. Wcale nie łatwo było wymówić „fortepian”, „basetla” czy choćby „dyrygent”. Kiedy doszłyśmy do krzyżówki, wiedza została ugruntowana. Należało bowiem w kratki wpisać nazwy instrumentów, które przedstawione zostały na obrazkach. Wielką frajdę sprawiła nam też Poszukajka i ukryte obrazki. W lekturze „Świerszczyka” jest tylko jedne minus – szybko się kończy!

Tak sobie myślę, że gdybym kiedyś miała zdecydować się na edukację domową, „Świerszczyk” zdecydowanie stanowiłby jeden z podstawowych podręczników. Dzieci mają okazję uczyć się poprzez lekturę, zdobywać informacje z różnych dziedzin życia tak właściwie przy okazji świetnej zabawy, trochę też – niby dla rozrywki – poćwiczyć umysł, umiejętności plastyczne… I w dodatku wszystko podane jest ze smakiem. Teksty wychodzą spod rąk najlepszych polskich pisarzy dla dzieci (Usenko, Kasdepke, Strzałkowska), ilustracje, wykonane różnymi technikami, są ciekawe i estetyczne. Ach, już myślimy o kolejnym numerze:)


Wydaje Nowa Era

Strona "Świerszczyka"

Komentarze

  1. Narobiłaś nam smaku. I Małe Formy też. Tutaj numer muzyczny tam o Egipcie. Dziś po pracy nawet wyruszylam na poszukiwania Świerszczyka, ale mi sie nie udało zdobyć. Jutro poszukiwań ciąg dalszy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak Ci się nie uda zdobyć, to Ci prześlę:) Tylko krzyżówka już rozwiązana:) Ten numer o Egipcie też mam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz