Interesujące nowości września

Wydawnictwa ruszyły do pracy pełną parą... Oto najciekawsze efekty:


Szymon Sławiński Solidarność - Krótka historia dla dzieci
il. Agnieszka Malmon i Marcin Strzembosz

" Trzydziestego pierwszego sierpnia podpisane zostało porozumienie. Olgierd był w sali BHP. Ze ściśniętym gardłem słuchał Lecha Wałęsy: Mamy rzecz najważniejszą : nasze niezależne, samorządne związki zawodowe."

"... Agata odprowadzała wzrokiem wojskowy gazik, który buksował po zasypanej śniegiem uliczce. Żołnierz wysiadł i z wysiłkiem pchał samochód. Po krótkim zmaganiu z koleiną odjechał. Zrobiło się przeraźliwie cicho i pusto. Herbaty wystygły. Z kuchni dochodziło bicie zegara. Minęła północ. Nastał 13 grudnia 1981 roku."

Agata wysoka ładna blondynka, po anglistyce, Olgierd przystojny matematyk o wyglądzie hipisa. Oboje współpracowali z KOR-em, współtworzyli struktury opozycji, byli przy narodzinach Solidarności. Zaangażowali się bez reszty w tworzenie Związku. Po 13 grudnia Olgierd został internowany, w filmowy sposób uciekł z więzienia. Ukrywali się przez pięć lat, cały czas pracując w "podziemnej" Solidarności. Do więzienia trafili w 1986 roku. Agata i Olgierd to Ewa Kulik i Konrad Bielioski. Książka jest oparta na relacjach współtwórców Solidarności. Tłumaczy czym były Solidarność, stan wojenny, strajk, milicja, kartki na mięso. Archiwalne zdjęcia, dokumenty, przedmioty pomagają choć w części zrozumieć rzeczywistość lat osiemdziesiątych.

Wydawnictwo Muchomor

Możesz kupić TUTAJ


Barbara Dubus Thekla i jej chłopakowy świat
oprac. graf. Anna Niemierko

Bohaterką książki jest Thekla. Ma 8 lat, mieszka w Warszawie. To dziewczynka, jeszcze nie panienka, a już niedługo kobieta. Także siostra trzech starszych braci, co na co dzień nie jest łatwe... Męskie rozmowy, tematy, zabawy, hałas i krzyki sprawiają, że czasem jest w tej dużej rodzinie bardzo samotna. A męski świat bywa twardy, brutalny, często przerażający, do bólu prawdziwy. I nie tam, gdzieś daleko, w innych kulturach, na innych kontynentach, ale tu i teraz. I to na co dzień! A jednak jej obecność wnosi do życia tej czwórki ulotną delikatność, refleksję. Thekla jest dla braci jak lustro.
Książka ma formę albumu fotograficznego. Autorka książki jest fotografem, mamą Thekli i jej starszych braci. Przez rok fotografowała córkę w różnych miejscach, sytuacjach. Powstał niezwykły i prawdziwy zapis chwil i emocji.

Wydawnictwo Wytwórnia


Erich Kästner Michałek z pudełka od zapałek
il. Zbigniew Rychlicki

Michałek Opałek jest najmniejszym chłopcem na świecie. Sypia w pudełku od zapałek, kąpie się w mydelniczce i z całego serca pragnie zostać wielkim artystą. Tylko jak to zrobić, gdy ma się raptem pięć centymetrów wzrostu?

Wydawnictwo Dwie Siostry

Możesz kupić TUTAJ


Adrianna Szymańska Taja z Jaśminowej
il. Lucyna Talejko-Kwiatkowska

Mieszkanie to takie okropne słowo! Zwłaszcza, kiedy okazuje się, że z końcem lata trzeba będzie się tam przenieść i zostawić stary dom przy ulicy Jaśminowej 4. Taja nie wyobraża sobie życia w jakimś bloku. Jak będzie mogła zabrać ze sobą mieszkańców domu i ogrodu - kochające słoneczne poranki Zjawinki, śpiewające Tęczynki, kudłatego Słończyka rezydującego pod łóżkiem, stado Galopków, które w deszczowe dni biegają po dachu... Do tego jeszcze ten młodszy braciszek Daszo, pyzaty i nieznośny! Taja ma prawie siedem lat i bardzo poważne zmartwienie. W dodatku ciągle jeszcze nie spotkała swojego Rdenia, istoty, która - jak twierdzi Dziadek Filip - przybiera postać największego marzenia. A właśnie zbliża się Noc św. Jana, magiczny czas, kiedy w lesie kwitną paprocie i ludziom ukazują się właśnie Rdenie...
"Taja z Jaśminowej" to magiczna, poetycka opowieść o potędze wyobraźni, pięknie przyrody i urokach dzieciństwa.

Wydawnictwo W.A.B.

Możesz kupić TUTAJ


Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie
il. Maria Ekier

Kolejny, czwarty już zbiór w kolekcji baśni z całego świata. Tym razem baśnie norweskie odsłonią nam sekrety skandynawskich tradycji bajarskich. Poznamy historie o królewiczach i księżniczkach o twardo i obco brzmiących imionach, też o groźnych trollach i smokach. Przypadkiem odkryjemy, że w norweskich opowieściach czai się niewybredny, zaskakujący humor i wreszcie zachwycimy się delikatnymi, klimatycznymi ilustracjami.
Ilustracje do tego zbioru wykonała uznana polska artystka, Maria Ekier, nazwana przez prof. Grzegorza Leszczyńskiego pierwszą damą polskiej grafiki książkowej.

Wydawnictwo Media Rodzina

Możesz kupić TUTAJ

Komentarze

  1. Najbardziej mnie zaskoczyła pierwsza pozycja - nie sądziłam, że tworzy się u nas tego typu książki. Ale jak najbardziej pomysł ten popieram.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz