"Zbiór niby-bzdur", t. 1-3

Zbiór niby-bzdur to książka, na którą trzeba spojrzeć z przymrużeniem oka. Gdybyśmy bowiem chcieli potraktować ją całkiem poważnie, uznalibyśmy, że redaktorom tej pozycji coś się w głowach pokręciło. Nie oznacza to jednak, że czytamy tu same głupoty. Trzy zbiory to spis informacji mniej lub bardziej istotnych. Zbiory w zasadzie nieuporządkowane. Kolejne notatki są co prawda opatrzone tytułami, trudno jednak nieraz na ich podstawie dociec, z jakiego rodzaju informacją będziemy mieli do czynienia (np. „Prawie na pewno”, „Słowa z parą”, „Człowiek czy małpa?”). Co więcej, redaktorzy dodają całkiem szczerze:

Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, by podawane przez nas fakty, liczby i daty nie mijały się z prawdą i były aktualne. Ale uczciwość nakazuje nam przyznać, że nie zawsze się to udało. Większość prezentowanych haseł ma naturę zmienną, a nawet wątpliwą. Zatem nasz zbiorek nie powinien być traktowany jako źródło gruntownej, rzetelnej wiedzy.Kiedy przyjrzeć się książeczkom bliżej, jesteśmy w stanie pogrupować poruszane tematy mniej więcej tak:

· językowe – np. 50 wyrazów, w których najłatwiej popełnić błąd, ‘Dziękuję’ w różnych językach

· porady – np. Jak wydoić krowę?, Co zrobić, gdy zaatakuje cię aligator?, Rozniecanie ognia

· fakty encyklopedyczne – np. Planety, Rzymskie liczby, Termometr

· ciekawostki – np. Okrutne metody egzekucji, Niezwykłe muzea, Szaleni monarchowie

· historia – np. Historia cyrku, Odkrywcy, Wojny

Pojawiają się tutaj także ciekawe zagadki optyczne.

Co więc z taką książką zrobić? Wyobrażam sobie, że może posłużyć do stworzenia gry pod tytułem „kto wie więcej?”. Jestem też pewna, że młodego czytelnika zwyczajnie zainteresuje. Wiedza jest tu zaserwowana całkiem sprytnie. Są i lekkie przystawki, i ciężkie dania główne, i pyszne desery. Czytelnik nie ma prawa się zmęczyć, bo nikt nie każe mu czytać od do – można zacząć od początku/środka/końca, można wybrać tylko interesujące tytuły, albo zwyczajnie „przelatywać wzrokiem” wszystko w poszukiwaniu interesujących nas zagadnień.Możesz kupić tu: Zbiór niby-bzdur

Stron: 128
Oprawa: twarda
Format: 129x198
ISBN: 978-83-7660-044-4
Rok wydania: 2010

Komentarze