Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" z Trójką

Za: http://www.polskieradio.pl/9/201/Artykul/675220,Narodowe-czytanie-Pana-Tadeusza-z-Trojka

"Pana Tadeusza" ze szkoły znają wszyscy. Ale nie każdy wie, że tytułowy bohater był aleksytymikiem, ułani męczyli się w niewygodnych mundurach, a za cierpienia Telimeny odpowiadał Formica pratensis.

 

Grzybobranie ilustracja do III księgi Pana Tadeusza autorstwa Franciszka Kostrzewskiego z 1860fot. Wikipedia/domena publ. 


Mija właśnie 200 lat od momentu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie" Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem". Dzieło to, będące narodową epopeją, stanowi źródło umiłowania ojczyzny oraz świadczy o pięknie polskiego języka.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję "Narodowe czytanie". Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. W tym roku odbędzie się wspólne czytanie właśnie "Pana Tadeusza". Publiczne czytanie i słuchanie opowieści o minionych czasach nawiązuje do tradycyjnej idei historii mówionej, która wśród odbiorców pielęgnuje poczucie bycia częścią wspólnoty. Ważne, aby kontakt z poezją stanowił nie tylko przeżycie estetyczne, ale był również okazją do poznania naszej historii.
8 września 2012 roku w ponad 30 miastach Polski przez cały dzień aktorzy i aktorki czytać będą poszczególne księgi epopei, a Polskie Radio i Telewizja Polska - patroni medialni akcji relacjonować wydarzenia z nią związane.
W tygodniu poprzedzającym "Narodowe czytanie" dziennikarze i goście Trójki opowiadać będą o projekcie oraz samym dziele:
- od 3 do 6 września w audycji "Do południa" (poniedziałek-czwartek, w godz. 9 - 12) - nadamy specjalny cykl przygotowany z tej okazji przez Gabrielę Darmetko "Czytajmy Pana Tadeusza - ciekawostki dotyczące poematu";
- 4 września w audycji "Zapraszamy do Trójki” (wtorek, w godz. 16 - 19) gościć będziemy Macieja Klimczaka, podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który opowie o prezydenckim pomyśle;
- 7 września w audycji "Zapraszamy do Trójki” (piątek, w godz. 16 - 19) porozmawiamy z Andrzejem Sewerynem;
- 8 września w audycji "Zapraszamy do Trójki" (sobota, w godz. 6 - 9);
- 8 września - przez cały dzień w serwisach oraz audycji "Radiowy Dom Kultury" (w godz. 13 - 15) nadawać będziemy informacje i relacje z wydarzeń.

Komentarze