Andrea Schwendemann „Podręcznik dla poszukiwaczy przygód i piratów”


Może i wakacje się skończyły, ale chłopcy pozostali chłopcami:) „Podręcznik dla poszukiwaczy przygód i piratów” nie jest oczywiście publikacją tylko dla chłopców. Z pewnością wiele dziewczynek znajdzie tutaj i dla siebie sporo interesujących wiadomości, jednak wydaje mi się, że akurat chłopcy będą czytać ten podręcznik wyjątkowo wnikliwie.


Andrea Schwendemann stosuje interesujący zabieg wciągający czytelnika w lekturę. Mianowicie zwraca się do niego wprost i bez pardonu: „Witaj na pokładzie pirackiego statku”, „Zacznij pucować pokład. I żeby mi się tu później nikt nie poślizgnął – bo wylecisz za burtę!”, a nawet ostrzej: „Co się gapisz jak cielę na malowane wrota”. Bo czytelnik jest tu bohaterem przygody pirackiej! Już w pierwszych zdaniach tłumaczy się mu, że znalazł się na statku „Beautiful Bird”, którego kapitanem jest Ernest Jednooki. Ma jedyną w swoim rodzaju szansę, aby nauczyć się wszystkiego, co trzeba o piractwie, a także awansować od majtka do kapitana. Stąd Podręcznik! A w nim 26 lekcji, jak przeżyć fascynującą przygodę.


Wyobrażam sobie, że tę książkę czyta się w stroju pirata, z latarką w ręku, w gronie kolegów-majtków. Książka w sposób praktyczny podaje ogrom wiedzy z nawigacji, kodowania, szyfrowania, gotowania, geologii, astronomii, fauny i flory, pogody, a także survivalu. I nigdzie tam nie padają wymienione przeze mnie słowa, by przypadkiem nie zasugerować czytelnikowi, że oto teraz ktoś mu szkolną wiedzę tłucze do głowy! Dla mnie fascynujące były informacje o atramencie sympatycznym, który można zrobić nawet z moczu:P, ale także o tym, jak odsolić wodę czy samemu zrobić kompas! Czytelnik dostaje też kolejne zadania, wszak mamy tu do czynienia z lekcjami. Jednak zadania te to tak naprawdę propozycje zabaw czy eksperymentów.

Dobrze zilustrowany, z retro okładką – sam się czyta!

Ilustracje: Dorina Tessmann
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Bajka 
ISBN: 978-83-65479-31-0

Komentarze