ks. Łukasz Kamykowski "Prawdziwa opowieść o królu Kraku"

Księdza Kamykowskiego miałam okazję kiedyś poznać w Krakowie. To dostojny i poważny człowiek, jednocześnie niezwykle ciepły i dobry. Bardzo mnie zdziwiło, gdy okazało się, że pisze książki dla dzieci. W domu mam jedynie Prawdziwą opowieść o królu Kraku z fantastycznymi ilustracjami jego bratanicy, Justyny Kamykowskiej.

Szczególnie bliska musi być ta książka krakowianom, ponieważ opowiada legendy związane ze smokiem wawelskim, ucztą u Wierzynka, a także o Wandzie, która nie chciała Niemca. Autor umiejętnie splata te historie, aby opowiedzieć rzecz od nowa, z humorem i po dziecięcemu.

Choć lektura liczy ponad 200 stron, nadaje się do czytania dzieciom. Opowieść podzielono bowiem na krótkie odcinki, każdy jest barwnie zilustrowany, a kolejne opowieści poprzedza krótkie podsumowanie tego, co czytaliśmy wcześniej.

Wstęp i zakończenie (jednostronicowe) napisano językiem staropolskim z charakterystycznym szykiem przestawnym oraz licznymi archaizmami. Na mojej twarzy od razu zagościł uśmiech… na szczęście dla dzieci potem rzecz już opowiedziana jest językiem współczesnym.

Mała Wandzia podbiła moje serce nie tylko gęstą czupryną, ale beztroskim podejściem do wszelkich tematów. Dowiedziałam się też, dlaczego Popiel tak bardzo bał się myszy… bo miał nadopiekuńczych rodziców, którzy za bardzo się nad nim trzęśli.

Z chęcią dowiedziałabym się, co słychać u reszty bohaterów ks. Kamykowskiego...

Z notek wydawniczych:
Laj-konik
"Czy znasz książkę, przy której bawiła się cała Twoja rodzina? Jeśli NIE, sięgnij po książkę Laj-konik. Czy uda się panu na Kijach i Pińczowie, Księciu Leszkowi Szaremu osadzić na tronie krakowskim swego syna Lesia Gołąbkowego? Jaki los czeka zuchwalca, który strzałą z łuku śmiertelnie ugodził hejnalistę z Wieży Mariackiej w Krakowie? W jaki sposób mieszkańcy Zwierzyńca zdołają uchronić Kraków przed tatarskim najazdem? Kim w rzeczywistości jest Tatarzyn wpadający na krakowski Rynek na drewnianym koniu i zakłócający procesję w oktawę Bożego Ciała?"

Królowa Mgieł
"Stoki Babiej Góry prawie zawsze otula mgła. Są wśród niej pasma tej zwyczajnej, są jednak obłoki mgły tajemniczej, osiadającej wśród gęstych zarośli, snującej się wśród największych paproci, wokół stawów i strumyków skrytych na zboczach góry... Tylko niewielu słyszało, że ta mgła to płaszcz wielkiej królowej, która skrywa pod nim cały osobny świat - babiogórskie królestwo baśni. Jeszcze mniej osób w to wierzy - a jednak. Zapraszamy Cię do tego niezwykłego królestwa, jeśli tylko chcesz przeżyć z Natalką i Filipem niezwykłą przygodę, która trwała od letnich wakacji aż do Pasterki w wigilijną noc..."

Skała Trzech Kotów
"Mówią, że beskidzkie lasy kryją wiele tajemnic, że czas może się w nich zatrzymać, rzeczywistość połączyć z baśnią i snem. Można tam ponoć spotkać czarnego rycerza na koniu i jego giermka, którzy od niepamiętnych czasów krążą po puszczy i dawno już zapomnieli, kim są i skąd przyszli. Rycerz i jego giermek wiedzą tylko, że muszą unikać spotkania z ludźmi. Starzy górale mówią, że pewnie brali udział w bitwie wojsk króla Jana Kazimierza ze Szwedami pod Skałą Trzech Kotów. Nikt już jednak nie potrafi wskazać, gdzie jest ta skała... Jednak pewnego dnia rycerz i giermek napotykają ciekawskiego i bystrego chłopca, Krzysia, i jego wujka, a spotkanie to okazuje się dla wszystkich początkiem niezwykłej przygody... Skała Trzech Kotów, najnowsza książka ks. Łukasza Kamykowskiego, to niezwykła opowieść o tajemniczych zbrodniach, odkupieniu win i przebaczeniu, którą z przyjemnością przeczytają i mali, i duzi."

Dom Między Lipą a Bilbordem

"Zbliża się rok 2000. Czy Ziemi, obserwowanej z kosmosu przez tajne Sprzysiężenie Dzieci Białej Gwiazdy, zagraża zagłada? Agenci Sprzysiężenia są wszak również wśród jej mieszkańców. Ale ich plany zostały po części rozszyfrowane przez jednego ze współwłaścicieli dziwnego domu na przedmieściach Krakowa, w którym narasta od lat konflikt między dwoma braćmi i ich rodzinami. Wiele wie także tajemniczy mieszkaniec lipy - jednej z dwóch, które niegdyś ocieniały dom. Niejednego domyślają się też dzieci z obu rodzin. W oczekiwaniu na wydarzenia nocy sylwestrowej na przełomie tysiącleci, można nad książką - której autor też jest postacią nie do końca zidentyfikowaną - popatrzeć w gronie rodzinnym na ostatnie półwiecze dziejów ojczystych z lekkim przymrużeniem oka i zastanowić się przy okazji nad paroma pytaniami dotyczącymi nie tylko losów bohaterów."

Pajączek z Księżyca

"Pajączek z księżyca to pełne wzruszeń i humoru opowiadanie dla młodzieży, oparte na znanej legendzie o Panu Twardowskim. Są to niezwykłe losy Mistrza Twardowskiego (na księżycu) i towarzyszącego mu pomocnika, zaklętego przez złe moce w pajączka. Jest tu i historia pewnej miłości, i spora porcja historii Krakowa, i niezwykłe przygody z wędrówką w czasie, a wszystko barwnie napisane i ilustrowane."

Komentarze