Nie kłóćmy się! (książki oswajające)

Rodzice, którzy mają w domu co najmniej dwoje dzieci, czasem czują się jak ten Strażnik Teksasu - wiecznie pilnują porządku! Maluchy bowiem stale o coś się kłócą - a to, które z nich ma prawo do zabawki, kto pomoże mamie, któremu tata przeczyta teraz książę...

Dla portalu Nasze maluchy pisałam:

Kłótnie między rodzeństwem czy dziećmi w piaskownicy to rzecz nieunikniona. Maluchy mają tak silne poczucie własności i do tego nie rozumieją, co mogą czuć inni, że potrafią wyjątkowo zaciekle bronić swego. Jak w takich sytuacjach powinniśmy się zachować my-rodzice? Czy interweniować? Kiedy i jak? Dlaczego dzieci się kłócą?

Konflikty między maluchami rodzą się spontanicznie. Czasem, gdy przyglądamy się z boku całej sytuacji, zauważamy, że dzieci jakby kierowały się instynktem. Nawet jeśli dana zabawka na co dzień ich nie interesuje, gdy drugi zaczyna się nią bawić, nagle czują, że muszą ją odebrać. Małe dzieci nie rozumieją tego, że inni ludzie mają uczucia, potrzeby inne niż on sam. W gruncie rzeczy są jeszcze dość egoistycznymi stworzeniami :) Dopiero przedszkolaki zaczynają współczuć, po prostu stają się coraz bardziej wrażliwe na drugiego. Maluchy nie są też gotowe, by oddawać swoje zabawki. Wydaje im się, że pożyczając komuś misia, oddają go na zawsze.

Do kłótni dochodzi także dlatego, że dzieci nie mają jeszcze wypracowanych sposobów rozwiązywania konfliktów. Nie potrafią spokojnie dyskutować, iść na kompromisy. To życie musi ich dopiero tego nauczyć.

Sugestie, jak sie zachować, gdy dzieci się kłócą, znajdziecie w artykule.

Warto też wspólnie czytać książki. Omawiają temat następujące publikacje:

Roksana Jędrzejewska-Wróbel Plastelinek. Co jest najważniejsze w kłótni?; Wojna o biały fartuch; Rodzeństwo starsze i młodsze
Grzegorz Kasdepke BON CZY TON savoir-vivre dla dzieci; Kacperiada
Zofia Stanecka, Marianna Oklejak Basia i przedszkole
Jutta Garbert , Ingrid Kellner Witajcie w przedszkolu!
Paulette Bourgeois, Brenda Clark Franklin wybacza siostrzyczce
Beatrix Koloska Nie ma czasu dla księżniczki
Dagna Ślepowrońska Smocze opowieści
Christine Merz i Betina Gotzen-Beek Małgosia i kłótnia w przedszkolu
Renate Welsh Wampiurek
Anna Kozłowska Zaczarowane bajki, które leczą dla dzieci i dorosłych

Komentarze

  1. Świetnie, że podajesz listę tytułów do danego motywu. Zawsze przynajmniej jeden można (próbować) znaleźć w bibliotece. :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz