Włodzimierz Dulemba "Cztery pory baśni. Wiosna"

„Wszystko jest baśnią” – postuluje Włodzimierz Dulemba i daje tego dowód w Czterech porach baśni. To cykl książek związanych tematycznie z porami roku. Trzeba tu dodać, że każda z nich jest opasłym tomiskiem i gdyby się ktoś uparł, mógłby sobie i dziecku czytać je przez okrągły rok!

W części Wiosna znajdziemy mnóstwo opowieści o budzącej się do życia przyrodzie, a w tym między innymi o pierwszej jaskółce, bocianim gnieździe czy pierwszym listku. Jeśli króciutkie historyjki czytać kolejno, dzień po dniu, najlepiej zaczynając 21 marca, okaże się również, że przestrzega się tu porządku kalendarza. Przybliżone zostają święta związane z rokiem liturgicznym – jak Niedziela Palmowa czy Wielkanoc, ale także święta i uroczystości świeckie/państwowe – Święto Pracy, 3 maja, wejście Polski do Unii Europejskiej czy Dzień Dziecka. Od razu jednak zaznaczam, że nie ma w tych bajeczkach żadnego nadęcia czy sztuczności! Święta stają się tylko pretekstem do tego, by bajać. O naszym narodowym święcie, na ten przykład, plotkuje sobie para orłów (mąż i żona). Oto on, frunąc, zauważył, że ludzie wywiesili flagi. Dostrzegł też podobiznę orła w koronie – jakże był dumny z siebie… O zjednoczonej Europie z kolei opowiada swym zwierzęcym kumplom jastrząb. Sugeruje przy tym, że można by zjednoczyć łąkę… Jak myślicie, co zwierzęta na to?

Cztery pory baśni Dulemby nadają się na prezent! To pierwsze, co przyszło mi do głowy, kiedy zobaczyłam książkę. Solidnie wydane (choć niestety klejone), pięknie zilustrowane, sympatycznie napisane, z pomysłem… Jeśli postawić takie cztery tomy na półce, od razu rzucą się w oko!

Możesz kupić tutaj: Cztery pory baśni. Wiosna

Oprawa: Twarda
Ilość stron: 204
Rok wydania: 2007
Wydawnictwo: Jedność
Wymiary: 21x29 cm
ISBN: 9788374420860

Komentarze

  1. Mamy "Jesień". nawet o niej zapomniałam bo dostałam jeszcze kiedy starsza córka miała chyba roczek ale właśnie niedawno cudownie się odnalazła na półce z książkami rodziców i już stoi i czeka na czytanie w pokoju dziecięcym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Aeljot, niektóre historie (np. o listku) mają swoje kontynuacje w kolejnych częściach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz