Zielona Gąska dla Małgorzaty Strzałkowskiej

Rynek Książki donosi:

Fundacja Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przyznała 11 marca 2010 swoje nagrody literackie. Uroczystą galę zorganizowano w warszawskim Salonie Fryderyk. Srebrny Kałamarz trafił do rąk Tomasza Lema. Natomiast Zieloną Gąskę - ustanowioną w tym roku po raz pierwszy nagrodę dla książki dziecięcej – jury konkursowe jednogłośnie przyznało Małgorzacie Strzałkowskiej za Zielonego i Nikta. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Bajka. Niedawno została także wyróżniona przez Polską Sekcję IBBY w konkursie Książka Roku 2009.

Uzasadniając werdykt, przewodnicząca jury Dorota Koman, powiedziała:

„Nikt siedzi w studni. Co to za studnia? Mały czytelnik zapewne odpowie na to pytanie inaczej niż my, dorośli. Na tym polega moc świetnej książki nie tylko dla dzieci, że zadaje pytania i każe myśleć nie tylko najmłodszemu.
Dla dziecka może to być studnia samotności w grupie rówieśniczej albo studnia pustego domu, w którym tak rzadko bywają zapracowani rodzice. Dla nas, dorosłych – niezrozumienie tego świata (lub przez ten świat), czasem melancholia czy depresja.
Każdy z nas ma swoją studnię – lecz jak o niej opowiedzieć?
Mistrzyni słowa rymowanego (owego „łamania języka”) – tym razem w formie poetyckiej prozy umiała opowiedzieć o świecie, który wydaje się nie nasz, i o darze przyjaźni, która nas otwiera, sprawia, że świat przestaje być tylko ciasnym kręgiem odliczanych bez sensu dni i nocy, a czasem uświadamia, że dotąd żyliśmy w studni. Przyjaźń i umiejętność otwarcia się na nią to owo metaforyczne „wyjście ze studni” dzięki Zielonemu – niesie ze sobą feerię kolorów i wielką przestrzeń, którą chce się oddychać.
Czy tę barwną przestrzeń przyjaźni i ciemną studnię samotności można narysować? Jeśli jest się Piotrem Fąfrowiczem, to oczywiście "tak".
Wystarczy spojrzeć na tę książkę, tak starannie wydaną przez debiutującą w minionym roku Bajkę – niewątpliwie debiut tego wydawnictwa był wydarzeniem na polskim rynku książki w 2009 roku”.

Gratulacje dla Autorki!

Możesz kupić tutaj: Zielony i Nikt

Komentarze

  1. Miałam o tym napisać, ale nie będę Cię dublować. :-D Życzę miłej niedzieli. U nas - słońce w rozkwicie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Możesz zdublować! W końcu przecież nie wszyscy czytający Ciebie, czytają mnie:)
    U nas szaro, buro... a w sumie niedaleko mieszkamy!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz