Joanna Laskowska "Córka i córuchna, Tululu", "Szewczyk Dratewka i inne baśnie"

Zawsze twierdziłam, twierdzę i twierdzić będę, że najlepsze książki ,od których należy rozpoczynać edukację czytelniczą dziecka, to baśnie. Kreowane przez nie rzeczywistości, cudowne światy pełne istot magicznych, niezwykłych, hipnotyzujących swą odmiennością stają się idealnym i jedynym w swoim rodzaju polem do poznania i nauki praw moralnych rządzących realnym światem. Co nadaje wartościom najwyższym tak głęboki i charyzmatyczny rys obecny na stronicach różnorakich baśni, to wyraźne rozgraniczenie dobra i zła, które znajduje swoje namacalne odzwierciedlenie w sferze estetycznej opowiadanej historii. Piękne wieśniaczki o złotych sercach są zawsze przeciwstawiane złym i brzydkim czarownicom. Ponadto różnorakie próby, którym bohaterowie są poddawani, decydują o ich prawości i charakterze. Świat baśni to brutalna rzeczywistość hartowania ogniem, stanowiąca jedyną drogę dla wzrostu i rozwoju osobowego opisywanych postaci. Nadnaturalne zjawiska, aktywujące wyobraźnię początkujących czytelników, pozostawiają niezatarte wrażenie cudowności świata, przesycającej go ‘magii’ i tajemniczości. Dzięki rozbudzaniu takiej właśnie wrażliwości wśród najmłodszych baśnie przygotowują grunt pod przyszły proces przyswajania obowiązujących w stosunkach społecznych norm i zasad. Jednocześnie nie pozbawiają otaczającego nas świata posmaku jego wyjątkowości i cudowności. Z tego też względu często na półkach księgarń można zauważyć współczesne aranżacje tradycyjnych baśni, opowiedzianych w nowej formie i opatrzonych pięknymi ilustracjami.

Przykładem takiego właśnie zabiegu są niniejsze pozycje, przygotowane przez Joannę Laskowską ze specyficznymi ilustracjami autorstwa Marty Ostrowskiej. Pierwszy zbiór Córka i córuchna, Tululu zawiera dwie baśnie pochodzące ze skrajnie różnych nurtów kulturowych Europy. Źródeł pierwszej opowieści Córka i córuchna można dopatrywać się w klasycznej baśni braci Grimm Pani Zima lub też Dwóch Dorotkach Janiny Porazińskiej. Bajka opowiada historię dwóch sióstr, o bardzo odmiennych charakterach, które wpadają do studni i zmuszone są udzielić pomocy napotykanym na swej drodze potrzebującym. Pierwsza z sióstr, dziewczę dobre i piękne, spełnia kierowane do niej prośby i zostaje nagrodzona kufrem ze skarbami. Natomiast druga siostra, zła i leniwa, nie czyni tego, co ściąga na nią zasłużoną karę. Następna opowieść Tululu mówi o przygodach niesfornego chlebka, który uniknął zjedzenia przez staruszków, którzy go upiekli i turla się po lesie rad ze swego sprytu i odwagi. Wkrótce jednak napotyka na swej drodze jeszcze większego spryciarza, lisa. Bajka ta pochodzi ze zbioru rosyjskich baśni ludowych.


Drugi zbiór Szewczyk Dratewka i inne baśnie skupia się na przygodach tytułowego Szewczyka (którego pierwotną autorką jest Janina Porazińska). Biedny szewczyk staje w obliczu niebezpiecznego przedsięwzięcia uratowania pięknej królewny z mocy paskudnej czarownicy. Zmuszony jest rozwiązać trzy, niemożliwe na pierwszy rzut oka do wykonania zadania. Jednakże dzięki swemu dobremu sercu, dzięki któremu zdobył niezwykłych przyjaciół odnosi sukces, uwalnia księżniczkę i poślubia ją. Pozostałe dwie historie to: Po szerokim świecie (klasyczna bajka Fredry Wieczerza z gwoździa) oraz Dom (Aleksy Tołstoj Domeczek). Pierwsza opowiada o sprytnym Cyganie, który będąc odrzuconym przez innych z powodu swego pochodzenia, musi dołożyć wielu starań, by zjeść ciepły posiłek. Dom to historia zgubionego w trawie dzbanka, który staje się domem naprawdę wielu stworzeń.

Opracowanie klasycznych baśni przez Joannę Laskowską posiada swój specyficzny urok. Historie zostały skrócone, a słownictwo przystosowane do potrzeb najmłodszego czytelnika. Sposób narracji i opisu wprowadza swojski klimat starej, dobrej polszczyzny. Dodatkowo, niezwykłe ilustracje Marty Ostrowskiej (przywodzące na myśli stylistykę bajek rosyjskich) nadają opowiadanym historiom ciepła i bogatego kolorytu. Naprawdę ciekawa pozycja dla dzieci, wprowadzająca je w tematykę klimatów baśniowych.

Możesz kupić tutaj: Córka i córuchna, Tululu

Oprawa: Twarda
Ilość stron: 48
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Skrzat
Wymiary: 20.0x18.5cm
ISBN: 9788374374804

Możesz kupić tutaj: Szewczyk Dratewka i inne baśnie

Oprawa: Twarda
Ilość stron: 60
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Skrzat
Wymiary: 20.4x19.6cm
ISBN: 9788374374781

Komentarze

  1. Zgadzam się w całej rozciągłości - z dzieciństwa to właśnie baśnie wspominam najlepiej (zaraz obok książek Szklarskiego) - to pod ich urokiem zaczęłam pisać. Chciałam sama tworzyć taki cudowny świat... Warto, aby dzieci miały kontakt z tak piękną literaturą.

    OdpowiedzUsuń
  2. 'Świat baśni to brutalna rzeczywistość hartowania ogniem, stanowiąca jedyną drogę dla wzrostu i rozwoju osobowego opisywanych postaci'. A to się przekłada na realia i prawa naszego dorastania. Zazwyczaj cierpienie, ból, poczucie przykrości motywują do autorefleksji i przyczyniają się do wewnętrznego hartowania. Ja także obserwuję, jak baśnie podobają się mojej córci. I pamiętam sama, jak byłam zauroczona baśniami Andersena, braci Grimm czy Perroulta. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Racja. Świat baśni stanowi idealny początek zdobywania wiedzy o świecie, jego interpretacji. Mnie osobiście najbardziej ciekawi przenikanie się baśni z mitologią czy podaniem ludowym. Ten specyficzny proces przekazywania wiedzy i doświadczenia jest jedyny w swoim rodzaju.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz