Robert Muchamore "Uciekinierzy. Agenci Hendersona"


Na fali popularności serii Cherub powstaje nowy cykl książek Roberta Muchamore’a. Cherub dotyczył tajnej komórki brytyjskiego wywiadu, która szkoliła dzieci na profesjonalnych szpiegów. Mieli oni przenikać do środowisk terrorystów, dilerów narkotyków, by zdobywać ważne informacje. Nikomu przecież nie przyszłoby do głowy, że dzieci mogą szpiegować. Zwłaszcza dzieci tak słodkie jak mali cherubowie. Autor postanowił jednak sięgnąć do korzeni zjawiska i pokazać ojca niesamowitego pomysłu na dzieci-agentów. Dlatego akcja serii Agenci Hendersona sięga lat wielkiej wojny.

Tom pierwszy nosi tytuł Uciekinierzy. Głównymi bohaterami są: Marc, dwunastolatek z sierocińca, który wykorzystuje sytuację (nalot niemieckiego sztukasa) i wieje, gdzie pieprz rośnie, oraz rodzeństwo, Rosie i Paul, których ojciec kradnie ważne dokumenty, a potem ginie. Akcja dzieje się we Francji w roku 1940, kiedy to wojska niemieckie mają wkroczyć do Paryża. Jest jeszcze oczywiście Charles Henderson, ostatni czynny agent brytyjskiego wywiadu. Losy tych czworga splatają się ze sobą.

Książkę opatrzono znaczkiem, iż jest niewskazana dla czytelników poniżej 12. roku życia. Ja bym tę granice wiekową jeszcze podniosła. Lektura obfituje bowiem w drastyczne sceny – rozbryzgujące się na ścianie mózgi, strzelaniny czy chociażby brutalne chłostanie dzieci z sierocińca. Muchamore więc nie szczędzi czytelnikowi scen okrutnych. Obawiam się jedynie, że przewrażliwienie na punkcie prezentowania w książkach dla młodzieży mordowania z zimną krwią to wyłącznie moja przypadłość. Większość młodych czytelników pewnie puknęłaby się w czoło i dalejże z przyjemnością czytała, nie widząc w owych scenach szczególnej brutalności.

Opowieści Muchamore rzeczywiście i mimo wszystko wciągają. Autor pisze jędrnym, barwnym i plastycznym językiem, choć miejscami ten język jest zbyt współczesny. Bardziej doświadczony czytelnik bez trudu też wyłowi merytoryczne wpadki także w samym świecie przedstawionym.

Ogromną zaletą tej powieści może być jednak odkrywanie przeszłości na nowo. Niejeden znudzony lekcjami historii chłopak połknie bakcyla i na własną rękę zacznie szukać informacji o tym, jak było naprawdę.

Możesz kupić tutaj: Uciekinierzy. Agenci Hendersona

Oprawa: Miękka
Ilość stron: 272
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Egmont
Wymiary: 14.0x20.5cm
ISBN: 9788323734857
Tłumaczenie: Bartłomiej Ulatowski

Komentarze