Bajki-grajki. "Pierścień i róża"


Pierścień i róża to bajka pełna intryg. Za sprawą magicznych przedmiotów – pierścienia i róży – które co rusz trafiają w ręce kogoś innego, następuje cudowna przemiana. Ten, kto dany przedmiot posiada, staje się czarujący i piękny. I płeć przeciwna natychmiast się w tym kimś zakochuje. Aż trudno się połapać w tym, kto w kim…:) Akcja zmierza do szczęśliwego finału - Rózia wychodzi za mąż za Lulejkę i odzyskuje władzę w Krymatatarii, zaś Angelika zostaje żoną Bulby (ostatecznie to oni stają się właścicielami pierścienia i róży).

Bajka Williama Thackeray'a pokazuje dość wyraźnie wady i zalety danych postaci. Lulejko jest gnuśny i leniwy, Rózia – skromna, Gburia-Furia interesuje się jedynie władzą… Moralizatorskie zacięcie tej opowieści skrywa się pod płaszczykiem poczucia humoru (zabawne nazwy, imiona, przezwiska).Opowieść Pierścień i róża została zaadaptowana przez Macieja Wojtyszkę, muzykę napisał Zbigniew Karnecki. I to właśnie melodia wysuwa się w tej bajce-grajce na pierwszy plan. Dostajemy bowiem w gruncie rzeczy bajkę śpiewaną. Krótkie kwestie przerywane są piosenkami, które posuwają akcję do przodu. Warto tu nadmienić, że muzyka przenosi nas w lata XX-te i do początków jazzu w Nowym Orlenie. Skoczne, lekkie dźwięki porywają do tańca:) A mojego dwulatka do improwizowania na wymyślonej gitarze. To zasługa zespołu Spirituals Singers Band.

W bajce występuję między innymi Kinga Preis, Igor Przegrodzki, Monika Bolly, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan.

Możesz kupić tu: Pierścień i róża

Nośnik: CD
Tekst bajki: Maciej Wojtyszko wg Williama Thackeray'a
Muzyka: Zbigniew Karnecki
Czas trwania bajki: 53'34''
Aktorzy: Kinga Preis, Igor Przegrodzki, Monika Bolly, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Adam Cywka, Halina Śmiela-Jacobson,Igor Kujawski oraz zespół Spirituals Singers Band pod dyr. Włodzimierza Szomańskiego
Rok nagrania: 1998

Komentarze

  1. A ja pamiętam film, który mi się baaaardzo podobał :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz