Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta 2010


Obradujące 3 marca 2011 roku Jury pod przewodnictwem Jerzego Bartnika, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, ogłosiło laureatów

17. już edycji Nagrody Literackiej im. Reymonta.

W kategorii „książka roku 2009” nagrodę otrzymał

Henryk Bardijewski - za książkę "Wyprawa do kraju księcia Marginała"

wydaną w dziale literatury dziecięcej i młodzieżowej KORA przez Wydawnictwo STENTOR.

Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta została ustanowiona w 1994 roku przez Związek Rzemiosła Polskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich i Związkiem Literatów Polskich. Nominowanych do Nagrody rekomendują: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Związek Literatów Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego oraz członkowie Jury. Kandydatów do nagrody za książkę roku mogą zgłaszać również wydawnictwa. W skład Jury wchodzą: laureaci poprzednich edycji Nagrody, członkowie Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego prezesi związków twórczych pisarzy.


W tym roku w kategorii „za twórczość całego życia” nominowano 6 pisarzy, a w kategorii „za książkę roku” aż 36 autorów.

O książce:
Wszystko zaczęło się od tego, że zachorował pan od geografii, a na zastępstwo przyszedł do klasy woźny Mikołaj, który znał mnóstwo przedziwnych opowieści... Świetna lektura dla dorosłych i dla dzieci. Zabawna, oparta na subtelnym dowcipie, aluzjach i grach językowych bajka o dziwnym księstwie, w którym nie ma środka, a wszystkie sprawy toczą się na marginesie. Nieco groteskowy świat pełen absurdalnych sytuacji, w których mimo wszystko daje się dostrzec zadziwiające podobieństwo do znanej skądinąd rzeczywistości.

Informacje pochodzą od wydawcy.

Komentarze