Anna Sójka "Czytanki z obrazkami"


Kilka dni temu pewna zaprzyjaźniona mama pożaliła mi się, że jej syn jest w drugiej klasie i słabo czyta. Ponieważ to charakterny i bystry chłopak stwierdził, że od czytania ma przecież rodziców, więc on sam nauczyć się czytać nie musi :) Duka więc strasznie, literuje. Ale z drugiej strony, ma przebogatą wyobraźnię i duszę artysty – pięknie maluje i wymyśla własne światy. Zasugerowałam mamie, żeby spróbować czytać razem z nim, ale nieco inaczej niż robią to dotychczas. Wziąć do ręki na przykład książkę Anny Sójki i dosłownie czytać razem. Przede wszystkim zachęcić dziecko, żeby śledziło tekst (możemy powoli przesuwać palcem po tekście) i „odczytywało” obrazki (niektóre słowa zastąpiono tu ikonkami).

Dlaczego czytanie dla dzieci jest trudną czynnością? Przede wszystkim dlatego, że uczone są czytać literka po literce. Mama chłopca sama zauważyła, że nim jej syn przeliteruje wyraz już dawno zdąży zapomnieć, jakie litery wymienił wcześniej. Warto już wcześniej uczyć dziecko, by ogarniały słowo jako całość (można na przykład rozwieszać w pokoju kartki z nazwami danych przedmiotów), by uczyło się dzielić słowa na sylaby. Trzeba też pamiętać o dużej czcionce.

Czytanki z obrazkami to książka, która sprzyja bezstresowej nauce czytania. Duża czcionka i duże ilustracje działają zachęcająco. Czasem na stronie znajdują się tylko dwa zdania, każde z nich zawiera mały obrazek (lub obrazki) zastępujące słowa. Właśnie te ikonki pozwalają „odetchnąć” od czytania, ułatwiają cały proces i można nawet powiedzieć, że stanowią swego rodzaju nagrodę dla czytające dziecka. A jeśli czyta rodzic, zdecydowanie zachęcają do śledzenia tekstu.

Bohaterami większości czytanek są zwierzęta (O zajączku, który miał za długie pazurki, Kogut i kukuryku, O pewnym słoniu), ale znajdziemy też tekst o królewnie, która szuka swego rycerza (ulubiona mojego syn z uwagi na pojazdy, którymi podjeżdżają rycerze), i małej czarodziejce. Czytanki zawierają wyraźne przesłanie moralne – zachęcają do bycia przyjacielskim, pomagania innym czy szukania kompromisów.

Razi mnie w tej książce jedynie brak jednolitości stylowej ilustracji. Od razu rzuca sie w oczy, że pracowało tu dwóch ilustratorów.


Możesz kupić tutaj: Czytanki z obrazkami 

Ilustracje: Piotr Perkowski, Sebastian Person
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 96
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Papilon
Wymiary: 20.5 x 29.0 cm
ISBN: 9788324596515

Komentarze