John Marsden "Jutro 3. W objęciach chłodu"

Recenzję napisała Igirisu!


Seria Jutro Johna Marsdena powstała w latach 90-tych. Pomyślana jako siedmiotomowy cykl dla młodzieży zyskała szerokie grono zagorzałych czytelników na całym świecie. Ostatnio liczba fanów powiększyła się o bywalców kin, jako że pierwszy tom doczekał się swojej ekranizacji.

Proza Marsdena zdobyła uznanie nie tylko młodych czytelników, ale także krytyków i przedstawicieli szeroko pojętych środowisk edukacyjnych. Poleca się ją jako wartościową lekturę, skutecznie przyciągającą uwagę młodzieży dzięki swej przystępnej w odbiorze formie, wartkiej akcji i niecodziennemu tematowi. Seria Jutro wprowadza bowiem czytelnika w świat diametralnie odmienny od znanej mu rzeczywistości, w której bezpieczeństwo i komfort życia codziennego nie podlegają zakwestionowaniu. Marsden wykorzystał te elementy do zarysowania tła powieści, postawił jednak swoich bohaterów w obliczu sytuacji granicznej, wystawiając na ciężką próbę każdy z możliwych aspektów ich człowieczeństwa. Umieszczając młodego człowieka na placu boju, zmusił go do gruntownej przemiany kierujących nim dotąd wartości i zapatrywań. Ta bolesna, bo całkowicie nagła i nieoczekiwana konfrontacja z brutalnym widmem wojny i rządzącej nią śmierci stanowi oś fabularną serii Jutro, gwarantując jej czytelniczy sukces tak wśród młodych odbiorców, krytyków, jak i edukatorów.

Akcja Jutra toczy się w Australii i skupia na losach grupy lokalnych nastolatków powiązanych ze sobą mniej lub bardziej trwałymi więzami przyjaźni. Bohaterowie stanowią typowy przykład małomiasteczkowej młodzieży, wychowani na odległych od siebie farmach od dziecka zaznajamiają się z pracą, wysiłkiem i naturą. Chodzą do szkoły, snują plany na przyszłość, targają nimi typowe dla ich wieku rozterki, radości i smutki. Wszystko to zmienia się pewnego dnia, kiedy wybierają się na górską wspinaczkę. Przez krótki czas ich pobytu w specjalnej kryjówce – „Piekle”, kraj zostaje najechany przez wrogą armię i rozpoczyna się krwawa okupacja. Młodzi ludzie zostają odseparowani od swoich rodzin i znanego im dotychczas świata. Unikając pojmania przez wrogich żołnierzy decydują się na podjęcie walki z najeźdźcą. Nowa rzeczywistość stopniowo przemienia każdego z nich z beztroskiego nastolatka w podlegającego rządzy przetrwania uciekiniera. Z czasem wyznawane przez nich do tej pory wartości zmuszone są ustąpić przed wszechwładnym instynktem przetrwania, który sankcjonuje używanie siły, okrucieństwa, przemocy, zadawanie śmierci. Skrywane dotąd głęboko w sobie namiastki tych skrajnych emocji wydostają się na powierzchnię, stawiając nastolatków wobec dylematu porzucenia moralności w obliczu zaprowadzonych przez wojnę nowych praw i wykształconych wzorców zachowań.

Trzecia część cyklu, W objęciach chłodu, podejmuje wątek z poprzedniego tomu. Bohaterom coraz trudniej ukrywać się w okolicach Wirrawee. Po przeprowadzonym przez nich zamachu i końcowej eksplozji nieprzyjaciel usilnie przeczesuje w góry w poszukiwaniu zbiegów. Z drugiej strony, piątka przyjaciół popada w swoisty stan odrętwienia. Zamknięci w swojej kryjówce oddają się bezczynności, którą dodatkowo wzmaga brak jasno wytyczonego celu przyszłych działań. W końcu postanawiają dokonać kolejnej akcji dywersyjnej, ale tym razem przeprowadzonej na dużo większą skalę. Wpadają na pomysł, aby wysadzić w powietrze port znajdujący się w Zatoce Szewca. W swej drodze do wyznaczonego celu natykają się na opuszczone farmy, zasiedlane teraz przez nowo przybyłych osadników. Dzięki niesamowitemu zbiegowi okoliczności odnajdują też jednego ze swoich przyjaciół – Kevina. Wspólnie udają się do portu, gdzie rozpoczynają realizację niezwykle ryzykownego i śmiałego przedsięwzięcia.

Pełne napięcia i niebezpieczeństwa przygody bohaterów stanowią tylko jeden z elementów W objęciach chłodu. Równie istotnie prezentuje się aspekt postępującego rozchwiania emocjonalnego i psychicznego dotykający każdego z nastolatków. Wobec przymusu odbierania życia swoim wrogom, młodzi bohaterowie popadają w coraz większe otępienie, wzbudzając w sobie niechęć jedni do drugich. Ciężkie próby nie przestają pojawiać się na ich drodze, nadwątlając pozostałe siły. Końcowa tragedia, która dotyka ich grupę stawia przed nimi pytanie o sens wszystkiego, co do tej pory robili.

W objęciach chłodu stanowi spójną kontynuację cyklu Jutro wprowadzającą młodego czytelnika w świat bólu i cierpienia wojny – nieoczekiwanej, nieracjonalnej i okrutnej agresji nienazwanego wroga na dom rodzinny bohaterów. Dramatyczna przemiana protagonistów poddanych temu ekstremum dostarcza wstrząsającej lektury i pobudza do refleksji nad jakże trudnym tematem. Usprawiedliwia to niejako specyficzny styl i język książki, przeznaczonej ściśle dla nastolatków.


Możesz kupić tutaj: Jutro 3 

Oprawa: Miękka
Ilość stron: 272
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Znak
ISBN: 9788324016488
Tłumaczenie: Anna Gralak

Komentarze

 1. Czytałam i bardzo mi się podobało. Teraz czekam już tylko z niecierpliwością na czwarty tom.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że nie czytałam żadnej części. Ale jestem coraz bardziej do niej przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam "Jutro"<3
  Ale jak na razie czytałam tylko pierwszą część. Drugą wczoraj sobie kupiłam i już niedługo ją przeczytam;d

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja trochę ponarzekałem, ale to chyba dlatego, że nastolatek ze mnie jak z koziej ... :) O -> TU

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz