Ewa Stadtmüller, Anna Chachulska "Kraków i okolice"

Recenzuje joangot!

Nakładem wydawnictwa Skrzat ukazuje się seria przewodników po ciekawych miastach i miejscach w Polsce, adresowana dla całej rodziny ze szczególnym uwzględnieniem małych czytelników. Książka Kraków i okolice doczekała się już czwartego wydania (2004, 2005, 2009, 2011), co świadczy o tym, że jest pozycją cenioną i poszukiwaną.

Przewodnik Kraków i okolice jest owocem współpracy pisarki - Ewy Stadtmüller i historyka sztuki - Anny Chachulskiej. Panie przygotowały opisy dziesięciu spacerów, których trasy obejmują Kraków, Tyniec, Łagiewniki, Mogiłę, Czerną, Wieliczkę, Niepołomice, Bochnię, Ojców i Pieskową Skałę. Poszczególne rozdziały zawierają następujące elementy:

1. Mapę z zaznaczoną trasą wycieczki.


2. Krótki akapit wprowadzający, który ma czytelnika zaintrygować i rozbudzić w nim potrzebę, najpierw lektury, a potem realizacji:

Spacer drugi w czasie, którego poznamy tajemnicę wież kościoła Mariackiego, dowiemy się, komu pięć wieków temu spadła za ołtarz Wita Stwosza żółta ciżemka, zrozumiemy, czym różnią się krakowskie gołębie od wszystkich innych na świecie, spotkamy się z lajkonikiem, panem Twardowskim, św. królewiczem Kazimierzem, Adamem Mickiewiczem, a także kimś, kto zawsze siedzi przy kawiarnianym stoliku pod gołym niebem...

3. Opowieść o ludziach związanych z historią oglądanych miejsc. Tekst uzupełniają barwne ilustracje, zdjęcia i reprodukcje. Podczas spaceru trzeciego dowiemy się ciekawych rzeczy z biogramów św. Jacka z Pierogarni, błogosławionej Salomei, św. Franciszka z Asyżu, Józefa Dietla, Jana Pawła II, Piotra Skargi, Elżbiety Łokietkówny, św. Szymona z Lipnicy. Nierzadko proza jest wzbogacona wątkami poetyckimi. Autorki piszą niezwykle interesująco, snując swoją opowieść jak gawędę, roztaczając przed odbiorcami urok miasta, ale i pokazując piękno jego ówczesnych mieszkańców. Z fragmentami książki zapoznałam Julcię. Spodobało jej się tak bardzo, że już kilka razy czytałyśmy wierszowaną opowieść o królu Kraku i smoku Wawelskim oraz smutną historię księżniczki Wandy.

 4. Na marginesach rozdziału opisano zabytki wymienione podczas wycieczki po mieście. Poszczególne obiekty uzupełniono barwnymi fotografiami niewielkich rozmiarów. Tutaj opisy są bardziej zwarte, obfitują w większą liczbę szczegółów (daty, nazwy i dane), zaspakajają więc ciekawość nieco starszych czytelników. 


Materiały dodatkowe. Na końcu książki zamieszczono słowniczek wyjaśniający leksykę pojawiającą się w przewodniku. Są to głównie terminy związane z architekturą (ryzalit, transept), dawnymi nazwami funkcji społecznych (palatyn) oraz życiem duchowieństwa. Słowniczek wzbogacono o ilustracje objaśniające do niektórych haseł, np. tęcza kościoła, portal czy sklepienia kolebkowe. Następnie zamieszczono treść Szopki krakowskiej. Ostatnim elementem jest oferta “Muzealnych zajęć edukacyjnych” wybranych obiektów, m.in. Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Kopalni Soli “Wieliczka”. Znajdziemy w niej dane teleadresowe, informacje o rezerwacji oraz godziny otwarcia, co dodatkowo sprawia, że przewodnik Kraków i okolice może być także świetną pomocą dydaktyczną dla nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach tzw. “ścieżki regionalnej”. Ponadto Ania Chachulska przygotowała, w postaci niewielkiej broszurki, krzyżówki do spacerów. Można więc sprawdzić i utrwalić dopiero co zdobytą wiedzę o dawnej polskiej stolicy.

Uwagi edytorskie. Tytuł wydano bardzo solidnie: szyty blok książki, twarda oprawa, format 240x210 mm. Poza wymienionymi autorkami opracowania na uwagę zasługują także ilustratorzy - Andrzej Kłapyta, Kazimierz Wasilewski i Konrad Kuś. Za fotografie opowiadają Wydawnictwo Skrzat i Kopalnia Soli “Wieliczka”. Książka jest tak piękna i wartościowa, że koniecznie muszę dla nas nabyć pozostałe tytuły z serii “Skrzat poznaje świat” - Zakopane i okolice oraz Warszawa. Spacery z Ciumkami. Polecam Wam bardzo serdecznie, zwłaszcza że czas wakacyjny tuż przed nami :-)


Możesz kupić tutaj: Kraków i okolice 

Oprawa: Twarda
Ilość stron: 173
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo : Skrzat
Wymiary: 24.0x22.0cm
ISBN: 9788389310712

Komentarze

 1. Jedno z piękniejszych i najbardziej wartościowych wydań tego typu, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj zamierzam się do tej książeczki odkąd zobaczyłam fajną prezentację w programie TV "Moliki książkowe". Nie spodziewałam się jednak, że jest aż tak dobrze wydana.
  Twoja recenzja jest dla mnie bardzo wartościowa:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jest wartościowa i merytorycznie i typograficznie. Będzie również świetnym prezentem dla całej rodziny :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz