Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak "Uśmiech dla Żabki" Jeśli ktoś miał już  do czynienia z twórczością Wechterowicza wie, że autor ten pisze dwojako. Raz serwuje nam trochę niedorzeczne, absurdalne historie, inny zaś razem potrafi miękko i ciepło. Zastanawia mnie to rozdwojenie. Może wynika ono z wieku adresata, do którego  opowieść akurat kieruje?


"Uśmiech dla Żabki" jest historią z tej drugiej, miękkiej, półki. Myślę, że odnajdą się w niej dzieci najmłodsze. Starsze przedszkolaki mogą już być zmęczone powtarzalnością. Bo koncept tej bajki opiera się na wyliczeniu. Oto mama pewnej smutnej Żabki chce jej przekazać uśmiech, aby trochę ją rozweselić. Zadania podejmuje się bóbr, który zmierza prosto do celu do momentu, gdy na swej drodze nie natyka się na stertę gałęzi, które idealnie pasują do jego tamy. Obok przechodzi wydra i to ona przejmuje pałeczkę "przekaż uśmiech Żabce". Potem jest jeszcze dzięcioł, lis, pies i niedźwiedź. Finał tej historii jest prosty i wart zacytowania:

"- Tak, Żabko. To uśmiech od twojej Mamy dla ciebie. Rozchmurz się i nie smuć dłużej. Żabka poczuła ciepło w sercu i natychmiast zrobiła się weselsza.
- Mama mnie bardzo kocha, już nigdy nie będzie mi smutno."

Ten banalny przekaz jest jednak życiodajny. Nie wiem, jak wy, ale ja wiele razy tak mam jak Żabka - "Próbowało ją rozweselić Słońce, wpuszczając jej do nosa jeden ze swoich promieni, ale Żabka tylko kichnęła i... zrobiła się jeszcze smutniejsza". Szukać dziury w całym i nie potrafić się cieszyć tym, co się ma - typowy pesymista. Wechterowicz ustawia proiorytety wszystkich pesymistów: Ktoś cię kocha! Nic innego się nie liczy!Jeszcze słówko o Emilii Dziubak. Pierwszy raz spotykam się z jej pracami. Podoba mi się przede wszystkim jej (pod)wodne wyobrażenie świata. Niewiele brakuje, żebym czytając, nagle wydała z siebie "bul, bul". Może mają z tą sugestywnością coś wspólnego rośliny okalające każdy z rysunków - wciągają swoimi "mackami" czytelnika do środka.Ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Ezop
Wymiary: 265 x 260 x 8
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2014
ISBN: 9788389133977

Komentarze