Annie M.G. Schmidt „Jaś i Janeczka”
Kłopot mamy z bohaterami cyklu Annie M.G.Schmidt. Przed czterema laty wypożyczaliśmy namiętnie z biblioteki kolejne tomiki o Julku i Julce. Dziś spoglądamy na okładkę – bohaterowie ci sami, ale imiona zupełnie inne. Jaś i Janeczka – tak zdecydowała się przechrzcić bohaterów Maja Porczyńska-Szarpa, nowa tłumaczka.


Podoba nam się ta dwójka maluchów – przede wszystkim ich psotna natura. Kiedy dostają od mamy kapelusz, nie wiedzą, co z nim zrobić. A że przypomina im statek, to już!, hajda!, do szopy w misce morze szykują, za chwilę lalkę na statku płynie. Kiedy koziołek pasący się przy drodze nie daje się odprowadzić do gospodarza i bodzie Jasia, Janeczka już skarpety zdejmuje, zakłada je koziołkowi na rogi, a Jaś jak równy z równym do zapasów z zwierzęciem staje. Pewnie zastanawiacie się, czy Jaś i Janeczka mieszkają na wsi. Trudno powiedzieć. Wydaje się, że w małym miasteczku, ale chyba takim, które jeszcze przed chwilą wsią było. Świat przedstawiony jest skromny i opisany przez autorkę na tyle, na ile w danym momencie naszym bohaterom rzeczywistości potrzeba. Bo też i opowiastki o dzieciach są króciutkie – na kilka minut czytania jedna. Na szczęście w tomiku jest ich znacznie więcej. Doskonale sprawdzą się przed snem. Autorka, Annie M.G. Schmidt, z humorem puentuje każdą historyjkę. Ale nie moralizatorsko. Raczej przygląda się tej zabawnej parze i komentuje ich przygody.

Gospodarz oddaje jej skarpetki A koziołek patrzy smutno. Dlatego, ze znów jest uwiązany? Czy dlatego, ze nie ma już ślicznych skarpetek? 

Ta opowieść istnieje też w naszej pamięci dzięki ilustratorce. Styl Fiep Westendorp jest specyficzny. Jej bohaterowie są naprawdę pocieszni – nieco przy kości, z wielkimi pupami, zadartym nochalem, z miną ciut głupawą, zawsze zdumieni, zaciekawieni. Nic więc dziwnego, że postaci Jasia i Janeczki stały się ikonami holenderskiej kultury dziecięcej.


Można nacieszyć się Jasiem i Janeczką aż w pięciu tomach!

Okładka: twarda
 Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Dwie Siostry
ISBN: 978-83-65341-72-3

Komentarze

  1. Uwielbialiśmy Julka i Julkę kilka lat temu! Doskonale pamiętam te charakterystyczne ilustracje. A teraz Jaś i Janeczka powiadasz...Hmm....Nie mogli zostać Julkiem i Julką? :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Ojej nie wiedziałam, że ta seria ma aż pięć tomów!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz