Dziecko w kuchni! (książki oswajające rodziców!)

Wpuszczenie dziecka do kuchni, a tym bardziej pozwolenie mu na uczestnictwo w przygotowaniu posiłku, to dla wielu rodziców myśl zatrważająca. Bo gdy malec zacznie przeglądać szafki kuchenne, zrobi taki bałagan, że głowa zaczyna boleć. A jeśli pozwolimy mu przygotowywać z nami posiłek, wszystko wydłuży się dwa razy, trzeba będzie myć szkraba, przebierać go i jeszcze – nie daj Boże! – opatrywać rany! Nic więc dziwnego, że wzbraniamy się rękami i nogami przed pozwoleniem córeczce czy synkowi na smarowanie, krojenie, mieszanie czy zmywanie!

Takie podejście to jednak kręcenie bicza na samego siebie. Dla portalu Nasze maluchy pisałam:

Doświadczenia kuchenne są bardzo ważne - trudno się z tym nie zgodzić. Każdy z nas przecież je i codziennie do kuchni zagląda. Rodzic, który zamyka przed dzieckiem drzwi do kuchni, bo tak jest czyściej i szybciej, za kilkanaście lat, mając w domu wyrośnięte pacholę, będzie czuł się jak służący. Dziecko nienauczone wcześniej, jak ugotować zupę, jak zrobić sobie śniadanie, będzie w pewnym sensie upośledzone. Mamusie, wyręczając swoich synków we wszystkim w kuchni, właśnie w ten sposób przyczyniają się do wychowania niezdolnego do samodzielnego życia mężczyzny. Podobnie z dziewczynkami - jeśli nie mają stałych obowiązków w kuchni, trudno później zaakceptować im to, że nagle muszą komuś (mężowi, dzieciom) gotować.

Pełny tekst znajduje się tutaj!

Proponuję więc dziś zestaw książek oswajających rodziców! Bo dzieci, jeśli pozwolimy im wejść do kuchni, nie będą miały najmniejszego problemu z aklimatyzacją tam właśnie:)

Zestaw książeczek do wspólnego czytania:

Joanna Krzyżanek Cecylka Knedelek i fabryka czekolady; Cecylka Knedelek i cukierenka Pod Wisienką; Cecylka Knedelek i ulica ciasteczkowa
Gabriela Niedzielska, Grzegorz Kasdepke Słodki rok Kuby i Buby
Delahaye Gilbert, Colson Hubert Kuchnia Martynki. Najlepsze przepisy
Cordula Pertler, Eva Reuys Włoskie tygodnie
Zbigniew Kacprowicz Wierszem gotowane. Książka kucharska dla dzieci
Anna Piot Moja kuchnia
Małgorzata Musierowicz Całuski pani Darling
Christine Keil, Bernhardt Link Gotowanie to nie magia?
Małgorzata Strzałkowska Rymowane przepisy na kuchenne popisy
Beata Lipov Dzieciaki do kuchni, czyli rodzinne gotowanie
Wolfgang Löscher Jak to pachnie i smakuje
Anna Kłosińska Przepisy Tosi i Franka, czyli jedz zdrowo od najmłodszych lat
Gina Ford Książka Kucharska dla maluchów i niemowląt
Beata Biały Twarożek Białej Damy i inne dania prosto z bajki
Sheila Ellison, Judith Gray 365 smaków dla naszych dzieciaków

Możesz kupić tutaj!

Nie zapomnijcie tylko o fartuszku kuchennym i dobrym humorze! Powodzenia:)

Komentarze

  1. Dziękuję bardzo za spis książeczek :) Mój maluch uwielbia pomagać w kuchni :D Póki co mamy tylko "Dzieciaki do kuchni..." B. Lipov, a gdzieś w domu rodzinnym "Śmieszne, makaron rośnie!" Barbary Winklowej, z którą uczyłam się przygotowywać samodzielnie proste potrawy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja córka też:) Cała rodzina mówi o niej, że to mała gosposia. A syn uwielbia tłuczki, trzepaczkę do jajek, łychy, łopatki... niektóre są już tak pokrzywione....:)

    OdpowiedzUsuń
  3. A nasza Tatiana uwielbia piec ciasto, zwłaszcza przesiewać mąkę przez sito, niekoniecznie do miski z ciastem. :-) Fajne te kulinarne lekturki.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz