Anna Czerwińska-Rydel "Marzenie Matyldy"

Autorka omawianej niedawno książki Jaśnie Pan Pichon, Anna Czerwińska-Rydel jest z wykształcenia muzykiem i pedagogiem. Te dwie pasje determinują jej pracę twórczą. Tworzy więc dziecięcy świat wypełniony melodiami, instrumentami, ale również zwierzętami – jak się domyślam, to kolejna fascynacja Anny Czerwińskiej-Rydel.

Bohaterka omawianej dziś książki, Matylda, ma talent muzyczny. Gra na skrzypcach i właśnie ma wziąć udział w konkursie. Los chce, że na występ przyjeżdża i akompaniuje dzieciom tata Matyldy, którego dziewczynka w ogóle nie zna. Szybko jednak ojciec zyskuje sympatię córki. Jej cichym marzeniem staje się także, by znów tworzyli pełną rodzinę.

Książka Czerwińskiej-Rydel to propozycja głównie dla dziewczynek. Z opowieści emanuje ciepło. Ten klimat tworzony jest z całą pewnością przez drobiazgi – wtręty o kocie Gawocie i kotce Zwrotce, które zgodnie ze swą charakterną naturą potrafią psocić, ale i szybko zaskarbiają sobie miłość czytelnika. Podobnie zresztą z jamnikami –Fugą i Toccatą, które reagują na muzykę. Niezwykle ważną, choć drugoplanową, postacią w powieści jest pani Alicja. To ona uczy dziewczynkę gry na skrzypcach. Jest też oazą spokoju, przystanią, do której trafia Matylda po każdej życiowej burzy. Kojąca muzyka Mozarta, ciepła szarlotka i herbatka serwowane przez panią Alicję uspokajają nawet czytelnika:)

Do książki dołączono kilka listów, które dotarły do autorki po publikacji pierwszej części przygód dziewczynki, Tajemnica Matyldy. Wygląda na to, że dzieci zareagowały żywo i pokochały bohaterkę. Wielu z nich przejęło się faktem, że mama Matyldy nie miała dla córeczki czasu i że dziewczynka była smutna. Czerwińska-Rydel dba o swoich młodych czytelników. Do Marzenia Matyldy dodano płytę z utworami granymi przez dzieci oraz z zachętami do czytania, streszczeniami rozdziałów. Jeśli dobrze zrozumiałam intencję, te wprowadzenia w lekturę i następujące po nich utwory mają otwierać dziecko na nowy rodzaj odbioru, w którym tekst i muzyka klasyczna współgrają ze sobą, wzajemnie się uzupełniają i opowiadają o sobie.

I jeszcze jedno. Choć świat Matyldy nie jest doskonały – matka nie ma czasu dla dziecka (Tajemnica Matyldy), brakuje ojca (Marzenie Matyldy) – wszystko zmierza do szczęśliwego finału. Świat wartości jest tu wyraźnie określony i to, co niewłaściwe, zostaje subtelnie nazwane po imieniu.

Możesz kupić tutaj: Marzenie Matyldy

Ilustracje: Artur Nowicki
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 80
Rok wydania: 2008
Wydawnictwo: Bernardinum
Wymiary: 17.0x22.5cm
ISBN: 9788373805712

Komentarze