Alicja Baluch "W szklanej kuli"O znaczeniu baśni braci Grimm dla literatury dziecięcej nikt już nie dyskutuje. Choć pojawiały się głosy wytykające okrucieństwo czy drastyczność niektórych tekstów, doszliśmy już do wniosku, że dzieciom to nie przeszkadza, a nawet jest potrzebne. Alicja Baluch, kierownik Katedry Literatury dla Dzieci i Młodzieży krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, podejmuje swoisty dialog z Grimmami. Albo inaczej – przekłada ich opowieści na język współczesny, dostosowuje do naszych realiów, pokazując tym samym ponadczasowość baśni.

W dwunastu bajkach, które Baluch nazywa wyczytankami, autorka bazuje na znanych baśniach braci Grimm. Podaje oryginalne tytuły i pierwsze zdania tych baśni. Ciąg dalszy jest już jednak współczesny – bohaterowie ludzcy mają inne imiona, mieszkają w bloku, idą do muzeum lub spotykają młodego przestępcę handlującego marihuaną. Krótkie opowiastki, najczęściej mieszące się na trzech stronicach, wykorzystują baśniowe symbole. Tu pani Zima jest sąsiadką, która chadza ubrana w biel, wieża, w której czarownica zamknęła Jagódkę, staje się wieżowcem. Niezmieniony pozostaje i przekaz moralny. Bardzo wyraźnie piętnuje się tu między innymi nieposłuszeństwo dzieci – na przykład Braciszek, który objada się lodami, po chwili ma chrypkę (Braciszek i Siostrzyczka). Nadal więc współczesne baśnie Baluch zdecydowanie oddzielają dobro od zła.


Myślę, że ciekawym byłoby czytanie wpierw Grimmów, a następnie odpowiadających im bajek Alicji Baluch. Być może dzieci, zwłaszcza te starsze, w wieku szkolnym, byłyby same w stanie dostrzec analogie. Z całą pewnością zaś pokazalibyśmy maluchom uniwersalizm Grimmów, a sensy, pouczenia zawarte w obu tekstach, wzajemnie by się potwierdziły i umocniły.

Alicja Baluch we wstępie zauważa: 
Kiedyś profesor Kazimierz Wyka powiedział, że literaturze dla dzieci, jak w szklanej kuli odbijają się problemy literatury dla dorosłych. Tu, w szklanej kuli wyczytanek, czyli we współczesnych opowiastkach z życia dzieci, odbijają się kształty baśni magicznych Grimmów, które są i zawsze będą idealnym wzorem opowieści.

Możesz kupić tutaj: W szklanej kuli

Ilustracje: Piotr Olszówka
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 36
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Skrzat
Wymiary: 20.0x19.0cm
ISBN: 9788374374859

Komentarze

 1. Ja tam Baśnie Braci Grimm lubiłam i nadal lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też uważam, że to cudowne baśnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się ciekawie
  pozdrawiam
  m.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się. Bardzo chętnie bym to przeczytała.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz