Sorn Gara "Pan Toti"Seria książeczek o Panu Totim przeznaczona jest dla dzieci w wieku szkolnym z kilku względów. Przede wszystkim ma zachęcić do samodzielnego czytania. Ilustracje nie służą tylko oglądaniu, czasem dopomagają w czytaniu (jak na przykład w Panu Totim; zdanie wiersza można dokończyć dopiero po odczytaniu mapki). Każdy z bohaterów ma również przyporządkowany kolor, w którym mówi, co pomaga maluchowi czytać dialogi. Można więc książeczki potraktować jak pomost – już nie czyta mama/tata, ale jeszcze nie czytam sam.


Ostatnio w literaturze dziecięcej sporo jest wyrazistych bohaterów, którzy w seriach opowieści pocieszają, bawią i wychowują. Należą do nich wspomniani już niegdyś Franklin i Martynka, ale także Ania i Krzyś, Pan Kuleczka, Basia czy Zuzia. Pan Toti pretenduje do roli kolejnego dziecięcego przyjaciela. Jest mały jak paluszek, nosi płaszczyk, a na głowie kapelusz. Mieszka w pniu starego drzewa. Pod podłogą znajduje się kopalnia, do której bohater schodzi, aby odkryć skarby – czarodziejskie rzeczy (pudełko, torba, różdżka – motywy przewodnie kolejnych bajeczek). Czy Pan Toti spodoba się dzieciom?Pan Toti to opowieść o tym, jak ważna jest przyjaźń. Ważniejsza niż najskrytsze marzenia i pragnienia. Pan Toti i czarodziejska różdżka zwraca uwagę na wartość przepraszania i wybaczania, Pan Toti i ufoludki z kolei zachęca do pomagania słabszym. Każda z książeczek kończy się wyraźnym morałem, który poprzedza szereg magicznych przygód.

Sorn Gara to na pewno wyrazista autorka. Żałujemy, że nie uczestniczyliśmy w spotkaniu z nią w Gliwicach – mieliśmy tak blisko…
 

Książka wydana przez wydawnictwo Skrzat

Możesz kupić tutaj: Pan Toti

Komentarze