
Afryka Kazika naprawdę ma szansę wejść do klasyki literatury dziecięcej. Dlaczego?
Po pierwsze, pokazuje niezwykłą osobę. Tytułowy Kazik nie jest bowiem postacią wymyśloną. To człowiek z krwi i kości. W latach 30-tych XX wieku Kazimierz Nowak samotnie przejechał Afrykę na rowerze. Autor omawianej tu książki jako dziecko słuchał opowieści dziadka o tym niezwykłym człowieku. Po latach postanowił sam o nim napisać. Zebrał listy pana Kazimierza, które zostały opublikowane w gazetach, aby jak najwierniej o nim opowiedzieć.
Po drugie, historia jest świetnie napisana. Opowieść podzielono na krótkie rozdziały. Mnóstwo w nich przygód, jak ta o skoczku pustynnym, który z koca Kazika robi sobie legowisko, albo o hipopotamach wpraszających się do namiotu bohatera. Dziecko nie ma okazji się znudzić, a intrygujące wydarzenia całkowicie go wciągają.

„Wędrując przez dżunglę niełatwo jest odnaleźć właściwą ścieżkę, dlatego zazdroszczę czasem słoniom i małpom, którym ścieżki nie są do niczego potrzebne. Słonie są wystarczające silne, by przebić się przez gąszcz splątanych roślin. Małpy również nie potrzebują ścieżek, skaczą z drzewa na drzewo.”
I ostatecznie – wydźwięk historii jest jednoznaczny. Zwykłą uprzejmością, otwartością, łagodnością można wywalczyć więcej niż jakąkolwiek bronią, co w dzisiejszych dzikich i barbarzyńskich czasach jest nauką wyjątkową.
Tej książki nie może zabraknąć na półce z książkami dla dziecka.
Możesz kupić tutaj: Afryka Kazika
Dla najmłodszych bardzo fajna książka przygodowa. Dobrze, że jest ona lekturą w szkole podstawowej.
OdpowiedzUsuń