Rob Goldblatt "Pierwsza lekcja szczęścia. O chłopcu, który nie chciał być smutny"

Co robi Twoje dziecko, kiedy pokłóci się z kolegą w piaskownicy? Czy zabiera swoje zabawki i idzie do domu?

Krótka opowieść Roba Goldblatta dotyka sfery uczuć. Oto chłopiec bardzo nie chciał się smucić. Odsuwa więc od siebie wszystko, co potencjalnie może sprawić mu przykrość. Na myśl o tym, że drzewo, w którego cieniu siedzi, straci liście, postanawia odejść od niego jak najdalej. Wyrzuca zabawki (bo mogłyby się zepsuć), wyrzuca też, o zgrozo!, rodziców (bo na wiele rzeczy nie pozwalają). W końcu zostaje sam jak palec, w dodatku w ciemnym pomieszczeniu – wszak żarówka mogłaby się przepalić, lepiej więc zawczasu ją usunąć. W tym osamotnieniu odkrywa, że „wszystko to, co przynosiło SMUTEK, jednocześnie przynosiło SZCZĘŚCIE”.

Trudną, ale i ważną lekcję daje autor. Sugeruje bowiem, że szczęścia się nie osiąga ani nie zdobywa – jak zwykliśmy mawiać. Szczęście przychodzi, kiedy wchodzimy we wszystkie doświadczenia naszego życia, nawet te trudne.

Innymi słowy, kiedy Twój maluch chce uciec z piaskownicy, zachęć go do pozostania i zmierzenia się z własnym lękiem, z życiem, z drugim człowiekiem.

Wydało GWP

Komentarze

  1. Jestem zachwycona. Nie znam książeczki, ale z Twojej recenzji wnioskuję, że to bardzo mądra i pouczająca opowieść. Będę ją miała na uwadze, gromadząc księgozbiór dla Tatiany. :-) Serdeczności.

    OdpowiedzUsuń
  2. Prawie wszystkie książeczki wydane przez GWP są fajne i mądre :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz