Janosch "Ach, jak cudowna jest Panama"

Bohaterami opowieści Janoscha są Miś i Tygrys. Mieszkają w dolince nad rzeczką obok wielkiego drzewa. Żyją spokojnie i szczęśliwie. Mis lubi łowić ryby i gotować, a Tygrys zbierać grzyby. Pewnego dnia jednak Miś znajduje płynącą po rzece skrzynkę z napisem Panama. Pachnie ona bananami. Pachnie innością! Dlatego bohater stwierdza, że Panama musi być krajem z jego marzeń, krajem, gdzie wszystko jest większe i piękniejsze. Namówiwszy Tygrysa na wyprawę, wyrusza do dalekiego kraju. Podróż trwa może krótko, a może długo, nie wiadomo. Istotny jednak jest fakt, że po drodze bohaterowie spotykają Myszkę, Lisa, Zająca i Jeża, w końca Wronę. Ci stwierdzają, że aby dojść do Panamy z całą pewnością trzeba skręcić w lewo. Wrona zaś pokazuje świat z wysokości drzewa. Ta nowa perspektywa zachwyca bohaterów! W końcu Miś i Tygrys trafiają z powrotem do swego domu, który trochę zarósł trawami. Uznają jednak, że to cudowne miejsce to z pewnością Panama, wszak tam wszystko jest większe.

Bajka Janoscha – niezwykle prosta i zwyczajna – uczy, że zmiany zawsze przynoszą coś dobrego. Gdyby Miś z Tygrysem nie wyruszyli, nie odkryliby przecież, że można kupić mięciutką pluszową kanapę. Nie zawarliby też nowych, interesujących znajomości ani nie spojrzeli na świat z innej perspektywy. To także piękna opowieść o wartości przyjaźni. Miś zawsze może liczyć na Tygryska i vice versa. Obecność przyjaciela sprawia, że Tygrys może czuć sie bezpieczny w każdej, nawet trudnej, chwili. Historię uzupełniają ilustracje Janoscha. Oszczędne, nieprzekoloryzowane, jakby wyszły spod ręki dziecka.Wydał Znak

Możesz kupić tu: Ach, jak cudowna jest Panama

Komentarze

 1. Sympatyczna opowiastka.

  Książeczki wysłałam dzisiaj. Może dotrą do poniedziałku. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja właśnie też się zbieram na pocztę. Włączyłam kompa, żeby spisać Twój adres:)

  OdpowiedzUsuń
 3. :-) Najtrudniej jest się wybrać, zwłaszcza przy maluchach. U nas Tatianka znowu chora, tym razem na ospę. Trzymaj się cieplutko. :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. My też nadal chorowici. Ale idzie ku lepszemu. Książki wysłałam:) Mam nadzieję, że będziesz zadowolona. Ty i córka:)

  OdpowiedzUsuń
 5. u nas ta książka jest hitem, rewelacyjna, od niej zaczęła się nasza pielka przygoda z Janoschem! bardzo polecam!

  OdpowiedzUsuń
 6. To historia prosta do łez i zwyczajna zarazem. Ileż to razy wracając po wakacyjnych wojażach odkrywaliśmy swoją własną Panamę, taką cudowną, pachnącą, gdzie wszystko jest większe. Uwielbiamy tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niech żyje Horst autor bajki ze zabrza :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć, mamy cały zestaw opowiadań. Mam jednak do autorki recenzji pytanie, czy nie widzi tam Pani aluzji homoseksualnych? Miś siedzący na kolanach tygryska podczas wieczoru u jeża i zająca, czy w innym opowiadaniu pt "Ja cię wyleczę" miś leżący na tygrysku? Może przesadzam i wiadomo, że dwulatek się nie domyśli, ale nie wiem, czy bedę tę książkę pokazywać starszemu... zmagam się, proszę o opinię.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz