Książkowe pogotowie ratunkowe

(kopiuję ze strony Miasto Dzieci )

Propozycje do Listy książek rekomendowanych przez „Książkowe Pogotowie Ratunkowe”

Ogólnopolska akcja "Książkowe Pogotowie Ratunkowe" organizowana jest po to, by osoba dorosła, mając do dyspozycji przykłady literackie, umiała rozmawiać z dzieckiem o problemie, który dziecka dotyka, by wiedziała, co dziecku polecić do samodzielnego czytania albo co z dzieckiem wspólnie poczytać, by służyć mu wsparciem w codziennych życiowych rozterkach, lękach, złych doświadczeniach, czy przeżytych traumach.

Pierwsze propozycje do Listy książek rekomendowanych przez „Książkowe Pogotowie Ratunkowe” ogłoszone na spotkaniu dotyczącycm Książkowego Pogotowia Ratunkowego. Spotkanie miało miejsce w Warszawskim Oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich dnia 24 lutego godz. 18:00.

Pani profesor Joanna Papuzińska

Paweł Beręsewicz - „Ciumkowe historie w tym jedna smutna” Wyd. Skrzat, Kraków 2007
Ida Pierelotkin - „Ala Betka”, Świat Książki, Warszawa 2007.

Kamila Waleszkiewicz, redaktor naczelna MiastaDzieci.pl

Dla młodszych dzieci – wiek przedszkolny:
„Czyja babcia”, „Kto jest samotny” – książeczki z serii "Edukacja emocjonalna" (wydawnictwo Stentor). Autorka- Stina Wirsen .Książki dla 3,4,5-olatków uczące je wyrażania emocji, rozumienia emocji i życia społecznego. Narysowana „bazgrołkowo”, postaci jakby narysowane przez dziecko. Treść podana prosto, krótkimi zdaniami.
„Julek i Julka” (wszystkie tomy) autorstwa nagrodzonej “Małym Noblem” Annie Schmidt. Wydawnictwo Hokus-Pokus – Książka pokazuje świat rodzeństwa, ich kłótnie, wspólne działania, sposób myślenia, emocje. Napisana z punktu widzenia dziecka. Autorka z dystansu bezstronnego obserwatora, mającego wgląd w dziecięce myśli i uczucia z humorem i serdecznością opisuje codzienne zmagania z zabawkami, mamą, zdrowiem, tradycjami i świętami rodzinnymi.
„Gęś, śmierć i tulipan” Tekst i ilustracje Wolf Erlbruch, Wydawnictwo Hokus-Pokus. – Książka gł. dla dzieci 4,5,6-oletnich, ale i starszych też. Ważną składową książki są ilustracje, które w równym stopniu jak tekst opowiadają o śmierci. Śmierć jest uśmiechnięta, w długim, ciepłym płaszczu w kratkę i w kapciach, ma pewne zadanie do wykonania, ma swoją rolę w życiu. Jeden z tytułowych bohaterów – tulipan – nie pojawia się ani razu w treści książki.
„O przedszkolnych i szkolnych przygodach Bazyląt” Czesław Kupisiewicz, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR oraz Bellona, Warszawa 2008 – Bohaterami tej książki są misie które idą do przedszkola, mają tam różne przygody. Potem idą do szkoły. Na „podwórku”, czyli w lesie spotykają się z przyjaciółmi którym wszystko opowiadają i razem z nimi dbają o porządek w lesie. Walorem książki jest język, który wraz z pokoleniem autora, profesora pedagogiki, w dobie języka maili i smsm’ów zapada powoli w zapomnienie. Wysoka kultura przekazu buduje niezapomniany nastrój przygód Bazyląt. Przygody dotyczą podstawowych problemów z jakimi może spotkać się dzisiejsze dziecko w przedszkolu.
„Cukierek dla dziadka Tadka” Ivony Březinovej, czeskiej autorki, laureatki wielu nagród. Wydawnictwo Stentor. - Książka dla dzieci przedszkolnych ukazująca starość człowieka i problemy wynikająca z choroby Alzheimera. Książka uczy akceptacji, zrozumienia pokazuje, że ta choroba choć jest powodem wielu kłopotów, może też być także nicią spajającą świat dziadka i świat wnuczka. A także może być źródłem miłości między nimi.
„Lato Garmanna” autor Stian Hole , wydawca FISO Fundacja Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych.. Książka mówiąca o strachu z perspektywy dziecka idącego do szkoły, starych ciotek, mówiących o śmierci, ojca grającego na skrzypcach i matki, która nie lubi chodzić do dentysty oraz o starości widzianej oczami dziecka. Piękne, nowoczesne i odważne ilustracje, nie ukrywają, nie retuszują starości lecz wręcz ją eksponują z humorem i sympatią dla postaci i czytelnika. Wywiad z autorem.
„Jeśli bocian nie przyleci” Agnieszka Frączek, Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski. Książka poetycka, tworzona lekkim, serdeczną ręką pisanym wierszem. Książka i dla dzieci i dla dorosłych. Książka bardzo ważna! Bardzo ważna dla adoptowanych dzieci, rodziców adopcyjnych, ich znajomych i przyjaciół i do tego niezwykle wzruszająca. A co najważniejsze książka "Jeśli bocian nie przyleci..." to książka o miłości. Miłości stęsknionej i miłości radosnej. Miłości pełnej i pięknej. Agnieszka Frączek ma niezwykły dar przekazywania uczuć, rysowania poezją sytuacji życiowych, i mówienia wprost do czytelnika.
„Złodzieje snów”, Małgorzata Strękowska-Zaremba Nasza Księgarnia. To książka, którą przeczytać powinni przede wszystkim rodzice, łudzący się, że dziecko nie widzi ich problemów, że żyje w dziecięcym świecie do którego nie docierają nasze kłopoty. Dziecko widzi wiele - ale nie potrafi zapytać. Dziecko, przed którym rodzinne dramaty - rozwód, chorobę - próbujemy ukryć może cierpieć bardziej niż poinformowane na bieżąco o kłopotach. To książka też dla dzieci - dla tych, którym chcemy pomóc odzyskać bezpieczeństwo i odnaleźć siebie - a nawet swoje kolorowe sny - w sytuacji zmian w rodzinie, w szczególności gdy dochodzi do rozwodu rodziców...

Dla dzieci szkolnych - klasy I-V :Marionetki Baby Jagi Dorota Suwalska, Nasza Księgarnia. Autorka trudne tematy codziennego życia przedstawia w baśniowy sposób, nie pouczając, nie strasząc... Ale jednak dając do myślenia. Książka nie straszy. Przestrzega, opowiada o tym, co się może zdarzyć, gdy podstępne, ukryte za doniczką z kaktusem zło wniknie w serca domowników.

Dla dzieci w okresie dojrzewania:
„Chłopak czy dziewczyna” autorzy Lisa Papademetriou, Chris Tebbetts, Wydawnictwo Znak – książka o problemach z tożsamością, z kształtującą się orientacją seksualną u nastolatków. O przyjaźni, miłości, dorastaniu. Kontrowersyjna ponieważ opowiada przede wszystkim o homoseksualiźmie. Czyni to w sposób pozbawiony obscenicznych słów, czy scen, za to z humorem i z punktu widzenia współczesnego nastolatka.
„13 poprzeczna” Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Wydawnictwo Nasza Księgarnia – Książka dla dorastającej młodzieży. Ukazująca świat dziecka w życiu rodzinnym i szkolnym. Trzy dziewczyny – trzy światy. Wszystkie w okresie dorastania. Jedna z bohaterek zmaga się z traumą utraty ojca i brakiem akceptacji dla nowego związku matki. Druga kradnie, oszukuje, daje sobą manipulować starszej, zepsutej dziewczynie, próbuje popełnić samobójstwo. Trzecia prymuska żyjąca pod presją despotycznych rodziców, nie liczących się z jej marzeniami i pragnieniami, niedoceniających osiągnięć. Wszystkie trzy odnajdują siebie, wychodzą zwycięsko z batalii o własną tożsamość angażując się w „przyjaźń” z rówieśniczką w śpiączce.

Maria Kulik, prezes Polskiej Sekcji IBBY

Judy Blume - „Opowieści czwartoklasist”, Egmont Polska, 2005
Anna Strzelecka - „Na imię mi Rower”, BUR Media
Grażyna Ruszewska - „Leon i kotka”, FRO9, 2004
Chotomska Wanda - „Leonek i lew”, Nasza Księgarnia, pierwsze wydanie 1976
Friis-Baastad Babbis - „Kjersti”, pierwsze wydanie 1967
Katarzyna Kotowska - „Jeż”, Egmont Polska, 2002
Małgorzata Gutowska-Adamczyk - „13 Poprzeczna”, Nasza Księgarnia, 2008
Pawlak Romuald - „Miłek z Czarnego Lasu”, Powergraph, 2007
„Basia i...”, LEKTORKLETT
Ulf Stark - „Czy umiesz gwizdać, Joanno?”, Zakamarki,
L.Bardijewska - „Bajka o kapciuszku”MILA

Marta Lipczyńska-Gil, Kwartalnik RYMS

Wolf Erlbruch - „Gęś, śmierć i tulipan", Wydawnictwo Hokus-Pokus 2008
2. Stian Hole - „Lato Garmanna”, Fundacja Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych
3. Magda Papuzińska - „Wszystko jest możliwe” Wydawnictwo Pierwsze

Ewa Świerżewska, qlturka.pl

Svein Nyhus, „Tato”
Ivona Brezinova „Cukierek dla dziadka Tadka”, Stentor
Ulf Nilsson „Żegnaj, panie Muffinie!”
Hilde Ringen Kommedal „Czy tata płacze?”, Fundacja Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych
Monika Zięba „Moja mama ma raka”
Ulf Stark „Czy umiesz gwizdać, Joanno?”
Katarzyna Kotowska „Jeż”
Agnieszka Frączek „Jeśli bocian nie przyleci”
Małgorzata Strękowska-Zaremba „Złodzieje snów”, Nasza Księgarnia
Stina Wirsén „Czyja babcia”
Stina Wirsén „Kto jest samotny”
Wolf Erlbruch „Gęś, śmierć i tulipan”
Max Velthuijs „Żabka i obcy”
Jeroen Van Haele "Morze ciche"
Georg Maag "Ogród"

Iwona Hardej, www.bromba.pl

Kim Fupz Aakeson „Esben i duch dziadka” Media Rodzina; o śmierci w kontekście braku pożegnania z odchodzącą osobą (5+)
Ulf Nilsson „Żegnaj panie Muffinie” EneDueRabe; śmierć jako pewien kres, koniec – śmierć po spełnionym życiu (5+)
David Cali „A ja czekam” Hokus-Pokus; linia życia, choroba, śmierć, ale i kolejne narodziny (5+)
George Maag „Ogród” Nasza Księgarnia; o śmierci w kontekście gniewu z powodu odejścia osoby bliskiej, potrzebie czasu na pogodzenie się z takim odejściem (7+)
Suresh Rattan „Dokąd odchodzisz?” Anwero; wyjaśnienie pojęć starzenia się i śmierci w kontekście wielokulturowości (9+)
Maria Parr „Gofrowe serce”Nasza Księgarnia; śmierć i potrzeba pocieszenia i bycia pocieszonym (9+)
Brian Keaney „Tajemnica drabiny Jakuba” Nasza Księgarnia; co jest po śmierci, śmierć jako konsekwencja wielu, niekoniecznie naszych, wyborów (9+)
Angela Nanetti „Mój dziadek był drzewem czereśniowym” Nasza Księgarnia; o starości i śmierci (9+)
Cynthia Kadohata „Kira Kira” Nasza Księgarnia; o nieuleczalnej chorobie oraz o problemie emigrantów – lata 50 w Ameryce i środowisko japońskie(10+)
Hilde Ringen Kommedal „Czy tata płacze?” FISO; autoterapia – wspomnienia żony o śmierci męża, reakcjach dzieci.
Wolf Erlbruch „Gęś, śmierć i tulipan” Hokus-Pokus; śmierć jako towarzysz naszego życia.
Sally Nicholls „Olivier i zeszyt z marzeniami” Znak; umieranie na nieuleczalną chorobę – relacja umierającego dziecka (12+)
Jordan Sonnenblick „Muzyka, dziewczyny & śmiercionośny kogel-mogel” Media Rodzina; ciężka choroba jako czynnik destabilizujący życie rodzinne (jedyna, w której choroba nie kończy się śmiercią, a wyleczeniem, choć pojawia się też wątek, że mogło być inaczej!) (12+)
Michael Rosen „Książka o smutku” Egmont; autoterapia po śmierci syna
Elżbieta Bartosik-Trebicka „Jeden plus jedna. Kolejne starcie” Nasza Księgarnia; wątek zaduszny, próba pożegnania zmarłego (8+).
Roksana Jędrzejewska-Wróbel „Lucjan. Lew, jakiego nie było” IngBank (niedostępna w sprzedaży – rozprowadzana wyłącznie przez fundację); o nieuleczalnej chorobie.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel „Kosmita” IngBank (niedostępna w sprzedaży, rozprowadzana wyłącznie przez fundację); o dziecku autystycznym z punktu widzenia starszej siostrzyczki.

Komentarze

  1. Sporo tego. Oczywiście z racji bycia mamą przedszkolaka wczytywałam się w propozycje adresowane do tej grupy wiekowej. Muszę uzupełnić zasoby Tatiankowej biblioteczki. W ogóle jestem spragniona czytania naszej córci książeczek o emocjach. Myślę, że jest już na takim etapie, że tego typu lektury mogą jej wiele uświadomić. Pozdrawiam. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za listę. Zastanawiałam się właśnie nad Julkiem i Julką a tu widzę, że te książeczki, mówią też o uczuciach. Trzeba będzie więc powiększyć zasoby książkowe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Też będę się rozglądała za "Julką i Julkiem" w bibliotece.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz