Kate DiCamillo "Dzielny Despero"

W wielkim zamczysku w mysiej rodzinie urodził się Despero. Od początku był dziwny – miał zdecydowanie za duże uszy i wpatrywał się w słońce. Gdy dorastał, potwierdzało się, że nie jest zwykłą myszką – lubił też czytać książki w królewskiej bibliotece (zwłaszcza opowieść o rycerzu i księżniczce), uwielbiał słuchać śpiewu króla i zakochał się w prawdziwej księżniczce.

Mieszkający w ciemnych lochach szczur Roscuro pewnego razu zobaczył światło. Od tego momentu nie mógł o nim zapomnieć i pragnął zrobić wszystko, aby choć trochę światła zagarnąć dla siebie. Żył jednak w podłym świecie szczurów, który rządził się okrutnymi prawami.

Miggery Sow była dziewczynką, która wcześnie straciła mamę. Jej ojciec sprzedał ją za kurę i czerwony obrus. Mig nie miała łatwego życia – co rusz obrywała w ucho od swego opiekuna, dlatego trochę stępił jej się słuch. Pewnego razu, w swoje siódme urodziny, zobaczyła królewski orszak i prawdziwą księżniczkę. Postanowiła, że pewnego dnia i ona zostanie księżniczką.

Co połączy losy tych trzech? Jaką rolę w tym wszystkim odegra zupa? Możemy przeczytać w powieści Kate DiCamillo Dzielny Despero.

Autorka tworzy opowieść o tym, że w każdym z nas jest i ciemność, i światło. Nikt nie jest jednoznacznie zły – to raczej jego serce zostało złamane i źle się zrosło. DiCamillo odwołuje się też do ducha starodawnych opowieści rycerskich. Jej bohater, Despero kieruje się kodeksem, choć zdarza mu się zemdleć w sytuacjach mrożących krew w żyłach. To odwołanie się do tradycyjnych wartości, takich jak przebaczenie, walka w imię dobra czy sprawiedliwość, czyni z tej książki rzecz wartą uwagi.

DiCamillo opowiada pięknie. Wielokrotnie zwraca się do czytelnika – zadaje mu pytania, kieruje uwagę na problemy, w końcu zachęca do dalszego czytania, które traktuje w kategoriach swoistego obowiązku. Potrafi też stworzyć historię niezwykle plastyczną – chyba właśnie to spowodowało, że Dzielny Despero został przeniesiony na duże ekrany. Film również obejrzałam i nie ukrywam, że – choć interesujący – nie dorasta książce do pięt!Przeczytaj fragment

Możesz kupić tutaj: Dzielny Despero

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 294
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: Philip Wilson
Wymiary: 14.0x20.0cm
ISBN: 9788372362438
Tłumaczenie: Agnieszka Cioch

Komentarze

 1. ojej, a czemuż to musisz leżeć?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ps. znalazłam "Świerszczyk"!
  kupię w poniedziałek :) dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozkoszna jesteś:)
  Odpowiedziałam u Ciebie)

  OdpowiedzUsuń
 4. Monika, wszystko u Ciebie w porządku, martwię się tym Twoim leżeniem. Trzymam kciuki.
  Książka wydała mi się interesująca. :)
  Życzę zdrowia!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna chcemy poznać Despero. Nie znamy ani książeczki ani kreskówki:( Zawsze mówię o nim - Desperado - nie wiem, dlaczego:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz