Książka na Komunię?

[edit 06.05.2016 - zajrzyj do posta na ten temat z 2016]

Nadchodzący maj to dla wielu czas zastanawiania się nad prezentami dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. Książkomaniacy najczęściej podarowują książki:) Co jednak wybrać? Tu warto się zastanowić, jakie zainteresowania ma maluch, by trafić z prezentem.

Oto kilka moich propozycji pięknych albumów, encyklopedii, leksykonów. Podaję też link do miejsca, gdzie można je sprawnie i taniej niż w niejednej księgarni (także internetowej) kupić.
Notki pochodzą od wydawców.

Tematyka religijna

Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu
Klasyczne wydanie. Biblia Tysiąclecia.Świat biblijnyPolska szlakiem Jana Pawła II
Szlak Jana Pawła II pozwala przyjrzeć się Polsce innej. Wiele z prezentowanych tu miejscowości nigdy nie trafia do albumowych opracowań o naszym kraju. Kraków czy Warszawę każdy chce pokazać, ale już Lubaczów, Dukla czy Skawina rzadko bywają przedmiotem zainteresowania. A przecież i ich mieszkańcy mogą poszczycić się wspaniałą, wielowiekową tradycją, również tam są piękne kościoły i pałace, kamienice i ogrody. Szlak papieski odkrywa te miejscowości i nobilituje je. Są wymieniane jednym tchem z Wawelem, Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdańską Starówką, renesansowym Zamościem?Klasyka literatury

Hans Christian Andersen Baśnie i opowieści, t. 1-3
Pełne wydanie opracowane na podstawie wydania duńskiego, które ukazało się w ramach 18-tomowej edycji dzieł wszystkich pisarza z okazji dwusetnej rocznicy jego urodzin.
Wydanie zawiera 164 utwory tłumaczone jako całość po raz pierwszy bezpośrednio z języka duńskiego. Każdy z tomów zawiera noty, w których podano czas i miejsce ukazania się poszczególnych utworów po raz pierwszy w druku, a także historię ich polskiej recepcji oraz wyjaśnienia i komentarze ułatwiające czytelnikowi zorientowanie się w kontekście kulturowym i historycznym.Zygmunt Kubiak Mitologia Greków i Rzymian
Ta książka stanowi w naszej literaturze wydarzenie bez precedensu. Nie jest uproszczoną i przykrojoną dla potrzeb dziecinnego pokoju historią bogów i bohaterów. Jest fascynującą rekonstrukcją mitycznego świata, dokonaną z precyzją filologa. To pasjonująca podróż w czasie i przestrzeni, źródło informacji o antyku, barwna opowieść o bliskości kulturowej naszej epoki i świata oddalonego od nas o cztery tysiące lat.C.S.Lewis Opowieści z Narnii
W 1949 roku ten wyimaginowany obraz fauna idącego przez zaśnieżony las z parasolem i paczkami zainspirował pisarza do napisania opowieści o czwórce dzieci przeniesionych z Anglii do innego kraju, który nazwał Narnią - świata faunów, mówiących zwierząt i mądrego lwa.Nauka

Ptak. Encyklopedia
Encyklopedia zawiera opisy ponad 1000 gatunków ptaków - od bajecznie kolorowych mieszkańców wilgotnych lasów równikowych przez tłumne stada pingwinów i małpożerne orły do nielotnych papug.
Ciekawe schematy, przepiękne zdjęcia, rysunki i mapy ukazują zarówno piękno, jak i dramatyzm świata ptaków. W książce wyjątkowym gatunkom poświecono całe rozkładówki. W oddzielnych rozdziałach opisano m.in. zachowanie ptaków, ich budowę i biologię, pochodzenie, oraz sposoby ochrony zagrożonych gatunków, a także wskazano najciekawsze miejsca na świecie, gdzie można obserwować poszczególne gatunki.
W książce zamieszczono najnowsze dane na temat klasyfikacji ptaków, rozprzestrzenienia i grożących im niebezpieczeństw, udostępnione przez Birdlife International, wiodącą międzynarodową organizację zajmującą się monitorowaniem i oceną statusu ptaków całego świata. Przy tworzeniu encyklopedii Ptaki wzięło udział słynne amerykańskie towarzystwo ochrony przyrody ? Audubon.
Publikacja wyróżnia się szatą graficzną - zawiera kolorowe mapy, schematy i ilustracje oraz niezwykłe, artystyczne i unikalne zdjęcia poszczególnych gatunków z całego świata.Wielkie odkrycia geograficzne
Zawiera 35 rzadkich historycznych map z obszernego archiwum Królewskiego Towarzystwa Geograficznego.
Książka opisuje dokonania i przygody ludzi, którzy zmienili bieg historii. Prowadzi Czytelnika na wyprawę śladami największych odkrywców.Wielka księga dzikich zwierząt
Autor przedstawia dokładne opisy najważniejszych gatunków, które żyją w każdym z wybranych miejsc, i opowiada o kwestiach związanych z długofalową ochroną tych cudów natury i ekosystemów, w jakich istnieją.


Atlas anatomii człowieka
Ta przełomowa publikacja encyklopedyczna ukazuje w nowatorski sposób złożoność ludzkiego ciała. Obrazy przeglądowe, opatrzone przypisami, prowadzą czytelnika poprzez wszystkie funkcje układu organizmu, od szkieletu aż po skórę, włosy i paznokcie. Każdy układ jest odsłaniany warstwa po warstwie, a wszystkie jego elementy - od komórki do narządu - są przedstawione w najdrobniejszych szczegółach i opatrzone objaśnieniami.
Spektakularna płyta DVD-ROM wzbogaca książkę o dodatkowy wymiar dzięki ultranowoczesnym animacjom i w pełni interaktywnym prezentacjom każdego układu organizmu. Pełen najnowszych, łatwo dostępnych wiadomości "Atlas anatomii człowieka" jest niezastąpionym wszechstronnym przewodnikiem po budowie naszego ciała.WOW! Ilustrowana encyklopedia wszystkiego
WOW! Ilustrowana encyklopedia wszystkiego to niezwykła, nowoczesna książka, łącząca zalety przeglądarki internetowej, wizyty w muzeum i albumu z pięknymi zdjęciami. Informacje z różnych dziedzin zostały pogrupowane tematycznie w rozdziałach: Przyroda, Ludzkie ciało, Nauka i technika, Kosmos, Ziemia, Ludzie i miejsca, Historia, Sztuka i kultura, Ciekawostki. Nowoczesny, przejrzysty układ treści, pozwala w szybki sposób znaleźć informacje, umożliwia rozwijanie wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin nauki. Wspaniałe kolorowe zdjęcia, rysunki, mapy i diagramy ułatwiają zrozumienie i zapamiętanie poszczególnych zagadnień. Całości dopełnia alfabetyczny indeks haseł, osób, nazw, pojęć.

Komentarze

 1. Komunia kojarzy mi się w obecnych czasach z takim miniweselem i aż mnie ciary przechodzą, gdy pomyślę o prezentach. Co prawda trzy lata temu kupiłam swojej chrześniaczce właśnie pięknie wydane książki, ale czułam się nieswojo, widząc (drogie) prezenty innych.

  Ciekawe propozycje książkowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy miałam 8 lat, ucieszyłabym się z każdej tych pozycji poza mitologią. Troszkę za ciężka rzecz dla dziecka.
  Moja babcia podarowała mi encyklopedię zwierząt, podzieloną na działy : ssaki,ptaki,gady i płazy z wieloma zdjęciami i opisami. Była taka "dorosła", nie dla dzieci i to mnie zachwyciło. Uwielbiałam ją czytać. No, ale ja byłam dzieckiem, które kochało książki, dzisiaj dzieci wolą gry :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Jolanto, mnie prezenty typu laptop też przerażają i zniesmaczają. W zeszłym roku podarowaliśmy chrześniakowi męża Biblię Jerozolimską (ma bardzo bogate przypisy). Rodzicom daliśmy pieniądze, aby wspólnie z dzieckiem zdecydowali, na co je przeznaczyć.

  Aspartate, ja wierzę, że te książki mogą się przed grami obronić. Przede wszystkim bogatą szatą graficzną.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele ciekawych sugestii, przydadzą się nam w przyszłym roku (komunia w odrobinę dalszej rodzinie).
  Też zasmuca mnie fakt, że u wielu dzieciaków te świetne, mądre książki, o których tak ładnie piszesz, wywołałyby raczej wzruszenie ramion :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Jejku, Lireal, właśnie mi przypomniałaś, że zapomniałam o dopisku, że notki są od wydawców. Już to poprawiam.
  Ja naprawdę wierzę, że nie wywołałoby wzruszenia ramion. Trudno mi przyjąć do wiadomości, że ktokolwiek nie czułby się poruszony tymi fotografiami. Toż to samo piękno, bogactwo i źródło intrygujących tematów do zastanawiania się.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawe propozycje. Nawet chyba którąś wykorzystam za dwa tygodnie :) Chociaż aktualnie modne są w moim mieście quady i mały może być nieco rozczarowany... Ale cóż... Ja sama najmilej wspominam pięciotomową encyklopedię od wujostwa :)

  Linkuję i pozdrawiam,
  http://kreatywa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. pamiętam, że dostałam 'Madikę z Czerwcowego Wzgórza' Astrid Lindgren. Przebiła nawet dwutomową encyklopedię ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja dostałem Baśnie Tysiąca i Jednej Nocy, parę encyklopedii... w sumie, dostałem tylko książki, od rodziców dodatkowo zegarek elektroniczny (miał 4 melodyjki ;)) i zrobione przez dziadka radio dołączone do... książki o inżynierze.

  Sam jutro jadę na przyjęcie kuzynki i kupiłem jej książki: Encyklopedię Natury i pięknie wydany zbiór baśni. Wypisałem dedykację na jednej i drugiej... i mam dziwne wrażenie, że mała wzruszy ramionami na staroświeckiego wujka i pójdzie bawić się skuterem, laptopem czy co tam jej jeszcze kupią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz mam wrażenie, że dzieciaki najbardziej cieszą się na prezenty gotówkowe na komunię. Jestem bardzo podobny do ciebie, także wolałbym dać dzieciakowi encyklopedię czy innego rodzaju książki. Wiem jednak, że nie sprawi mu to zbytniej radości. W tamtym roku byłem na komunii u dalszej rodziny i byłem w szoku. Laptop, skuter, tablet. Sprzętów elektronicznych bardzo wiele dostało. Za moich czasów rower był już marzeniem :)

   Usuń
 9. Życzę, żeby jednak było inaczej!

  OdpowiedzUsuń
 10. Pamiątki komunijne zostają z nami na całe życie, każdy z nas powinien miec chociaż jeden taki przedmiot. Tak samo ktoś kto jest chrzestnym, nie powinien się zastanawiać ile w kopertę na komunię tylko jaki prezent kupić, aby został z dzieckiem na wiele lat. Takie jest moje subiektywne zdanie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz