Wojciech Widłak, Paweł Pawlak "Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach"

Literackie wcielenia krasnali przedstawiają się wielokolorowo – od nieco zaspanych krasnoludków Marii Konopnickiej (W górach, w jamach, pod kamykiem, / Na zapiecku czy w komorze / Siedzą sobie Krasnoludki / W byle jakiej mysiej norze.) po silne acz nieco zabawne postaci krasnoludów w wersji Tolkiena. Wojciech Widłak i Paweł Pawlak dają nam jeszcze jeden obraz tych przemiłych tworów bajkowych. W skromnej i niezwykle ciepłej książeczce poznajemy je jako postaci nieco tajemnicze, zadumane, reflektujące o świecie, chowające się pod rondami Wielkich Kapeluszy jakby nie chciały dać się poznać do końca. Bliżej poznajemy ośmioro z nich – Wierzbownika, Spragnionego, Karmiącego Ptaki, Puszczającego Stateczki, Parasolnika, Ogrodniczkę, Niewidzialnika oraz Rapsodnika. Każdy z nich „ma problem” do rozwiązania – na przykład przeczytać wszystkie książki świata, by dowiedzieć się wszystkiego albo dotrzeć ze swą miłosną wiadomością do Królewny, albo po prostu marzyć.

Opowieści Widłaka to filozoficzne powiastki, które zapraszają do rozwinięcia, do refleksji. Wyobrażam sobie, jak powinno się czytać ten tekst (bo choć jest to niby książka dla dzieci, to jednak i dorosłym posłuży). Otóż powinno się mieć plecak i być w drodze. Z książką w kieszeni, do podczytywanie w pociągu czy pod jakąś przydrożną płaczącą wierzbą. Punktem w podróży powinna być i fontanna we Wrocławiu (a konkretnie ta przed Teatrem Lalek, zaprojektowana przez Pawlaka). Lekturze kolejnych opowieści towarzyszyłaby wtedy obserwacja konkretnych krasnali… kto wie, może coś by odpowiedziały spod swoich Wielkich Kapeluszy?

zdjęcia pochodzą ze strony: Wikimapia

I jeszcze! To jedna z piękniej wydanych książek. Kiedy w bibliotece zobaczyłam tę czarną okładkę z obtartymi brzegami, przez głowę przefrunęły mi okładki książek, które pamiętam z dzieciństwa, które kocham za to po prostu, że były, że są. Bo zawierały w sobie świat, który wymagał dopowiedzenia i poruszenia wyobraźni. Bo kiedyś ilustracje były skromne, rozmazane, czarno-białe, i nie na wszystkich stronach – jak dziś. Pawlak bawi się czarną kreską i maźnięciami złota, tworząc świat doskonale niepełny.
Polecam bardzo, bardzo! Może i przede wszystkim dla dorosłych.

Możesz kupić tutaj: Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach

Oprawa: Twarda
Ilość stron: 41
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: Format
Wymiary: 14.5x21.2cm
ISBN: 9788361488286

Komentarze

  1. Krasnale to najfajniejsi bohaterowie - nie brak im uroku i zawsze mają do powiedzenia coś mądrego :) Książeczka zapowiada się idealnie dla mojego bratanka, za jakiś rok-dwa. Zwłaszcza, ze względu na bohatera, czytającego wszystkie książki. Chciałabym, aby mały też zaraził się pasją czytania, jak to miało miejsce ze mną :) Ja zaczęłam, jak miałam niewiele ponad trzy lata, więc jemu dam trochę taryfy ulgowej i poczekam, aż dobije do czterech :) A potem to już tylko książkowe prezenty będzie ciocia serwować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Monika, przepraszam za swoją nieobecność; Tatianka nam się rozchorowała i muszę na jakiś czas zrezygnować z pracy nad blogiem i blogosferą – ona nas, rodziców, teraz mocno potrzebuje. Nadrobię zaległości czytelnicze po powrocie do świata zdrowych i zablogowanych. :) Pozdrawiam ciepło.

    OdpowiedzUsuń
  3. Joluś, nie przejmuj się mną i moim blogiem w ogóle. Ja cię przecież dobrze rozumiem. Swoja drogą moje dzieci też lekko pochorowane.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz