Joanna Krzyżanek "Dobre maniery, czyli savoir-vivre dla dzieci"


Twój przedszkolak nie chce myć rąk przed posiłkiem, beka przy jedzeniu, nie mówi „dzień dobry, dziękuję, przepraszam” i generalnie zachowuje się, jakby wyszedł z dziczy? Mam dziś coś dla Was!

Wielopokoleniowa rodzina Wafelków mieszka w Starym Rumiankowie. Wszyscy są oryginalni i mają swoja pasje. Lusia, najmłodsza latorośl, zamierza zostać ogrodniczką, Filip – jej brat – bezustannie coś majsterkuje, tata Marek uwielbia fotografować, a mama Małgosia – malować obrazy. Jest jeszcze babcia Helenka, która robi przepyszne smakołyki, dziadek Izydor potrafiący wszystko naprawić, kotka Pelasia i pies Trampek. Dwadzieścia dwie opowieści pokazują nam tę uroczą rodzinkę w codziennych sytuacjach – jak spożywanie posiłku, wieczorna kąpiel czy siedzenie przed komputerem.

Kolejne opowiadania o życiu rodzinki Wafelków można czytać wieczorem, przed snem lub wtedy, gdy maluch ma ochotę. Historyjki skrzą się humorem i można rzec, że zostały wprost z życia wzięte. Na przykład , w której czytamy, jak to Lusię i Filipa odwiedzają koledzy i koleżanki. Jedna z nich, Tosia wymyśla przy jedzeniu – doskonale wie, czego nie zje, nim w ogóle tego spróbuje. Bardzo mi ta Tosia kogoś przypomina! :) Nauka dobrych manier dotyczy też dorosłych – na przykład sąsiadki Wafelków, pani Dominiki, która wciąż wszystkim wchodzi w słowo i trajkoce jak najęta.

Opowiadania zostały bogato i sympatycznie zilustrowane, co zachęca do sięgania po książkę także wtedy, gdy nikt akurat nie może jej maluchowi czytać. Moja córka ostatnio wciąż ją przegląda, po kilka razy dziennie (akurat czytamy Janoscha). Obrazki to scenki okalające tematycznie zagadnienie poruszane w danym opowiadaniu. Wszystkie podpisano jednozdaniowymi sugestiami: „Nie zapomnij umyć zębów po posiłku”, „Przeproś za spóźnienie”…

Książki o savoir-vivrze zdecydowanie źle mi się kojarzą. Przywodzą na myśl nudne „lekcje stylu”, zupełnie nieprzystające do życia, wymuskane na siłę, staroświeckie... Tu jednak temat podano z humore, bez nadęcia i napięcia. Dlatego nie waham się polecić.

Oprawa: twarda
Ilość stron: 95
Rok wydania: 2008
Wydawnictwo: Papilon
Wymiary: 21x29.5
ISBN: 9788324565252

Komentarze