Maja von Vogel "Czy czujesz lekki powiew wiatru?"Czy czujesz lekki powiew wiatru? to coś więcej niż tylko książka z opowiadaniami. W dużej mierze to poradnik, jak się z dzieckiem bawić, by uwrażliwiać jego zmysły. Świetna rzecz dla przedszkolanek, ale także rodziców, którzy chcą z dzieckiem aktywnie spędzać czas i brakuje im pomysłów na wspólną zabawę.


Kolejne rozdziały książki koncentrują się wokół zmysłów: dotyku, wzroku, słuchu, smaku i węchu. Poprzedza je krótka notka, w której autorka zwraca uwagę na rolę danego zmysłu, korzyści wynikające z jego aktywacji oraz negatywne konsekwencje braku uwrażliwiania na niego. Następnie czytamy cztery, pięć opowiadań – a to o perłach księżniczki, to znów szukamy złotej kuli, innym razem wpadamy do gospodarstwa wiejskiego bądź bawimy się w królewskiego degustatora. Zaproponowane po każdej bajce zestawy ćwiczeń są proste, ale i niezwykle sympatyczne. Przypomniano zabawę z mojego dzieciństwa, która polegała na rozpoznawaniu przedmiotów jedynie przez dotyk. Sugeruje się też rzucanie cieni zwierzątek ułożonych z dłoni na ścianę albo wyczuwanie stopą różnych przedmiotów (żołędzie, kasztany, gumowe kulki, piórka) i wiele innych.


Lubię takie praktyczne książki. Dziś na rodzica, który sam zajmuje się wychowywaniem własnych dzieci, nie posyła ich do przedszkola, spada ogromne zadanie. Ponieważ programy w przedszkolach są niezwykle ambitne, a wobec dziecka, które rozpoczyna edukację już jako pięciolatek wymaga się dziś bardzo dużo, rodzic musi dbać, by jego maluch nie został w tyle. Książki takie, jak ta dziś omawiana, traktuję trochę jak pomoc w domowym nauczaniu. Oczywiście nie mam ciśnienia, żeby dzieci znały angielski, czytały jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole czy znały podstawy arytmetyki. Zależy mi raczej właśnie na uwrażliwianiu – spodobało mi się to słowo, które w książce von Vogel pojawia się po wielokroć. Czy czujesz lekki powiew wiatru? bardzo mi pomaga:)


Możesz kupić tutaj: Czy czujesz lekki powiew wiatru?


Oprawa: Twarda

Ilość stron: 88

Wydawnictwo: Jedność

Wymiary: 17.0x24.0cm

ISBN: 83-7442-016-2

Tłumaczenie: Ewa Martyna

Komentarze

  1. Zważywszy na fakt, iż wiele czasu poświęcam na zajmowanie się bratankiem, myślę, że to idealna pozycja dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz