Kristin Dahl, Mati Lepp "Matematyka ze sznurka i guzika"


Ostatnio w naszym domu, w naszych podróżach, plecakach dominują książki praktyczne. Takie, których zawartość w dni deszczowe dostarcza pomysłów na zabawę i zmienia pochmurne popołudnie w chwile pełne emocji, nowych wyzwań i wiedzy po prostu. Bo kto powiedział, że wakacje mają być czasem, kiedy nie trzeba myśleć i niczego nowego się nie nauczyć.

Po książeczkach rozwijających zdolności artystyczne przyszedł czas na te, które rozwijają umiejętność logicznego myślenia. Na tapecie Matematyka ze sznurka i guzika. Zabawy w liczenie, mierzenie i układanie. A że byliśmy przez kilka dni na wsi, gdzie Marta i Janek mieli okazję spotkać się z czteroletnią kuzynką, Olą – chętnych do zabawy było więcej, a zatem i „czytelnicza” przygoda z matematyką weselsza.

Książeczka Kristin Dahl przeznaczona została dla dzieci w wieku około 4-8 lat i rzeczywiście nie wszystkie zabawy mogliśmy wykorzystać. Dziewczynki jednak doskonale radziły sobie z liczeniem dziurek w guzikach (także swoich, tych na ubraniach), wyszukiwaniu w pokoju przedmiotów, które mają kształt kwadratu, kółka czy trójkąta, segregowaniem butów w pary. Dochodziło nawet do drobnych konfliktów, bo każda chciała być szybsza. Ola odkryła przy tym nowe słowo: „Marta mnie wypierwszyła”:) Dwuletni Janek nie chciał być w tyle i uczestniczył po swojemu, coś jednak mu pozostało w małej główce, bo na drugi dzień wskazywał na zegar, podkreślając dobitnie, że to jest kółko.Z matematyką jest tak, że albo ją lubimy, albo zdecydowanie nienawidzimy. Ja szczęśliwie należę do tych, którzy trafili na dobrych nauczycieli, więc mam miłe skojarzenia z tą dziedziną nauki. Nigdy też nie próbowałam przeczyć tezie: „Matematyka królową nauk”. Ta rzeczywiście pełni ważną rolę w naszym życiu. Żadna pani domu nie może się obejść bez przeliczania miar (ile łyżeczek suchych drożdży to 10g drożdży żywych?). Tym bardziej więc warto zadbać o pozytywne doświadczenia dzieci związane właśnie z matematyką. I trzeba też uczciwie przyznać, że o ile na rynku sporo jest książeczek do kolorowania, tych, które by nastawiały się na liczenie, mierzenie, ważenie – jak na lekarstwo. A przecież – jak sugeruje Kristin Dahl – matematyka to świetna zabawa!

Możesz kupić tutaj: Matematyka ze sznurka i guzika

Ilustracje: Mati Lepp
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 44
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Zakamarki
Wymiary: 19.5x24.5cm
ISBN: 9788360963784
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

Komentarze

  1. "Matematyka królową nauk", dopiero w dorosłym, poważnym wieku doceniłam prawdziwość tych słów. Ja, humanistka z kopytami!;-). Ale dostrzegłabym to duuużo wcześniej, gdyby rozsądnie i umiejętnie nauczano mnie tego przedmiotu w szkolnej ławie. Nieiwele się zmieniło i dobrze, ze sa takie książki. A szkoła..., cóż, może, kiedyś, za ileś lat... .

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz