Kate Forsyth "Cygańska korona. Siła magii"


Cygańska korona. Siła magii to pierwszy tom trylogii fantasy, przeznaczonej dla młodszego czytelnika, autorstwa australijskiej pisarki Kate Forsyth. Książka przedstawia historię dwójki cygańskich dzieci: Emilki i Luki, ich krewnych oraz towarzyszących dzieciom w podróżach zwierząt.

Akcja powieści toczy się w Anglii czasów Olivera Cromwella (wiek XVII), burzliwego okresu przewrotów i przemian ustrojowych. Surowe rządy lorda protektora, wspieranego przez nie mniej srogich wyznawców purytanizmu, pogrążają społeczeństwo w postępującym strachu, niepewności i obawie przed narażeniem się bezlitosnym przywódcom religijnym. Anglicy zmuszeni są wieść życie obwarowane licznymi zakazami i w dużej mierze pozbawione dotychczas znanych im przyjemności (jak choćby taniec, śpiew, kuglarstwo). W tej niesprzyjającej rozrywce atmosferze życie Romów nie jest łatwe. Należą oni bowiem do jednej z najbardziej prześladowanych przez pastorów oraz żołnierzy mniejszości. Z powodu otwartej wrogości władz zmuszeni są do życia w lasach, na uboczu miast, gdzie nie sposób zarobić.

Także rodzina Emilka znajduje się w równie trudnym położeniu. Historia Siły magii rozpoczyna się w chwili, gdy zdesperowani Cyganie decydują się na odwiedzenie miasta i zaprezentowanie swych artystycznych umiejętności by zdobyć pieniądze na jedzenie. Niestety, mimo ostrzeżeń cygańskiej królowej – Maggie Finch, Romowie udają się do miasta, gdzie zostają schwytani przez mściwego pastora i skazani na śmierć. Teraz ich przeżycie zależy wyłącznie od Emilki i Luki, którym udaje się zbiec, i magicznym amuletom, tytułowej cygańskiej koronie. Emilka, w której powoli budzą się magiczne zdolności, musi odnaleźć cztery talizmany będące w posiadaniu licznych krewnych rozsianych po całej Anglii. Jednakże przyjdzie jej zmierzyć się nie tylko z nienawistnym jej pastorem, wysłaną w ślad za dziećmi pogonią, ogólną niechęcią społeczeństwa angielskiego ale także nieoczekiwaną wrogością własnych krewnych, którzy niechętnie udzielają pomocy nawet członkom własnej rodziny. By zdobyć talizmany Emilka zmuszona jest do dokonywania przeróżnych transakcji, nieraz tracąc w ten sposób najbliższych przyjaciół. Największy problem stanowi jednak uciekający czas, gdyż rodzina Emilki zostanie wkrótce stracona.

Siła magii charakteryzuje się wartką i nieprzewidywalną akcją. Ucieczka dzieci, a następnie ich podróż nie ustają ani na moment. Na swej drodze napotykają liczne trudności i niespodziewanych prześladowców. Autorka ogranicza niezbędne opisy do minimum, przerzucając swoją uwagę na dialogi i rozbudowę skomplikowanego świata spisków i przewrotów, jakie planują przyczajeni przeciwnicy lorda protektora. Szalona gonitwa Emilki i Luki prowadzi ich od jednego taboru do kolejnego, gdzie zmuszeni są do podejmowania wciąż nowych negocjacji.

Trochę żałuję, że autorka Siły magii nie skupiła się na bardziej wiarygodnym odwzorowaniu XVII-wiecznej Anglii. Przy tego typu powieściach to właśnie umiejętne odmalowanie współczesnych realiów życia stanowi o specyficznym klimacie opowiadanej historii. Niemniej wybrany przez nią temat (prześladowanie Romów) nadaje Cygańskiej koronie… oryginalności i rozbudza w czytelniku ciekawość odnośnie kolejnych części cyklu.

Możesz kupić tutaj: Cygańska korona

Oprawa: Miękka
Ilość stron: 156
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: AKAPIT PRESS
Wymiary: 13.0x20.0cm
ISBN: 9788361635611
Tłumaczenie: Iwona Żółtowska

Komentarze

 1. Podoba mi się ta książka. A o Autorce nie słyszałam jeszcze więc może spróbuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecę moim gimnazjalistom zainteresowanym historią Wielkiej Brytanii. powieść zapowiada się naprawdę ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie, a w dodatku Cyganie, magia, talizmany,pościgi... . Zobaczymy, co moje córki na to :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny opis, zwłaszcza ostatni akapit jest w Twoim stylu. Dziękuję za linka. Pozdrawiam ciepło :) Koleżanka ze studyjnej ławy ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Również serdecznie pozdrawiam i zapraszam do systematycznej "lektury" bloga :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz