Paul Kieve "Hokus-Pokus"


Zacznijmy od autora. Kim jest Paul Kieve? Osobę już w przedmowie przybliża nam Daniel Radcliffe – gdyby ktoś się nie orientował, dodaję, że to odtwórca roli Harry'ego Pottera. Paul Kieve to jeden z najbardziej znanych iluzjonistów Wielkiej Brytanii. To właśnie on był nauczycielem i doradcą do spraw czarów na planie filmowym Harry Potter i więzień Azkabanu. Z jego umiejętności wielokrotnie korzystał też Andrew Lloyd Webber czy wytwórnia Disneya.

Paul staje się także bohaterem opowiadanej przez siebie rzeczy. Pewnego dnia, na dziesiąte urodziny dostał od rodziców zestaw magiczny. Od tej pory jego ścieżki co rusz prowadziły w miejsca związane ze sztuką iluzjonistyczną, więc Paul wsiąkał w magię coraz bardziej. W trakcie dziania się akcji powieści jest już dorosłym mężczyzną, który zajmuje się iluzją zawodowo. Jego londyńskie mieszkanie przypomina muzeum – na ścianach wisi mnóstwo plakatów ze znamienitymi magikami, reklamujących przedstawienia, wszędzie dookoła leżą też artefakty konieczne przy wykonywaniu sztuczek. Wkrótce zaczyna dziać się coś naprawdę dziwnego – największy magicy, jak Alexander, Człowiek, który Wie, Lafayette, Robert-Houdin czy Chung Ling Soo, wychodzą z plakatów, by młodego adepta sztuki iluzjonistycznej pouczyć osobiście.

Hokus-Pokus to książka, która łączy w sobie fikcję z elementami biografii, a także poradnika. Akcja zasadza się na prostym pomyśle, wedle którego Paula odwiedzają kolejni magicy, by zaprezentować mu swoją wybraną sztuczkę. Te występy autor poprzedza przybliżeniem biografii iluzjonisty. Od razu zaznaczam, że czyni to intrygująco – poznajemy pikantne nieraz szczegóły i ciekawostki dotyczące życiorysów tych osób. Iluzjoniści zdradzają także sekrety swojej sztuki, dając dość konkretne wyjaśnienia tego, jak udało im się osiągnąć zadziwiające efekty. Na końcu książki znajdziemy jeszcze instruktaże dla kolejnych sztuczek, a także podpowiedzi, gdzie występować, jak się ubrać, jaką muzykę puścić w tle.

Książkę Kieve'a czyta się szybko i sympatycznie. Być może dlatego że kieruje nami ciekawość, jak to wszystko zrobiono. Autor wielokrotnie zwraca uwagę na fakt, że tak zwana magia to w gruncie rzeczy wykorzystywanie osiągnięć nauki na potrzeby rozrywki. Podkreśla, iż – by zostać dobrym iluzjonistą – trzeba jasnego umysłu i sprawnych rąk, a także wielu godzin ćwiczeń.

Największym atutem tej pozycji są oczywiście konkretne instrukcje dla przeszło trzydziestu sztuczek. Od dziś już wiem, jak kantować znajomych kartami, jak to zrobić, by moneta zniknęła oraz jak sprawić, by w pustym pudle nagle ktoś się pojawił. Zaciekawieni?

Możesz kupić tutaj: Hokus-Pokus

Oprawa: Twarda
Ilość stron: 304
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Telbit
Wymiary: 16.5x23.0cm
ISBN: 9788362252039
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Komentarze

  1. Bardzo zaciekawiona! :-) Moje domowe wielbicielki Harrego, na pewno bez oporu sięgną po opisaną książkę :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz