Sophie McKenzie "Zaginiona"


Zaginiona, angielskiej pisarki Sophie McKenzie, to obyczajowo-sensacyjna powieść dla młodzieży, której akcja toczy się w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Autorka porusza w niej problemy i niebezpieczeństwa związane z procedurami adopcyjnymi. Skupia się jednak na - nieraz pomijanej w szerszych dyskusjach - kwestii handlu dziećmi. McKenzie przybliża ten problem wskazując na jego powszechność i możliwość zaistnienia w każdym miejscu (także na „naszym własnym podwórku”).

Zaginiona
zdobyła wiele nagród literackich na całym świecie, została także opublikowana w sieci.

Bohaterka powieści to nastoletnia Lauren Matthews, adoptowana w wieku trzech lat przez angielską parę, która nie mogła doczekać się własnego potomstwa. Lauren żyje jak zwykła, angielska nastolatka. Nienawidzi swojego młodszego brata, podobnie jak wiecznie zapracowanych, podstarzałych i nierozumiejących niczego rodziców. Przepada za najnowszymi trendami w modzie, kosmetykami i młodzieżowymi idolami. Nigdzie nie rusza się bez najlepszego kumpla „Jama”, który rozumie ją jak nikt inny. Wszystko zmienia się w chwili, kiedy Lauren wchodzi na stronę internetową dotyczącą zaginionych dzieci i „znajduje” tam siebie. Dokładniej mówiąc, natyka się na portret i dane osobowe trzyletniej amerykańskiej dziewczynki – Marty Lauren Purditt, która zaginęła w chwili adopcji Lauren przez przybranych rodziców. Lauren, która od dawna podejrzewała, że z jej adopcją „było coś nie tak”, utwierdza się w przekonaniu, że została wykradziona swym prawdziwym rodzicom. Dziewczynka rozpoczyna prywatne śledztwo, w którym pomaga jej Jam. Oboje (wskutek jawnej niechęci przybranych rodziców Lauren do rozmowy na temat adopcji córki) opracowują skomplikowany plan wyjazdu do Stanów Zjednoczonych w celu odnalezienia agencji adopcyjnej, która zajmowała się sprawą Lauren. Na miejscu dwójka dzieci oddziela się od opiekunów i rozpoczyna samotny rajd po stanie Vermont. Wkrótce okazuje się, że papiery adopcyjne Lauren zniknęły a w ślad za nastolatkami podąża tajemnicza i niebezpieczna kobieta.

Akcja Zaginionej nabiera tempa wraz z rozwojem opowiadanej historii. Początkowo dziecinne spekulacje głównych bohaterów nabierają z czasem przerażającej realności, kiedy okazuje się, że porwanie naprawdę miało miejsce. Co gorsza, związani z nim ludzie wciąż stwarzają zagrożenie dla każdego, kto mógłby odkryć prawdę. Wkrótce, dobrze znany protagonistce świat wali się w gruzy, kiedy przychodzi jej spojrzeć na dotychczasowych rodziców jako przestępców. Nie jest też w stanie zaakceptować swej prawdziwej rodziny.

Sophie McKenzie porusza w Zaginionej wiele różnych tematów, skupiając się na opisie większości problemów trapiących współczesnych nastolatków. Główna bohaterka wyraźnie przeżywa młodzieńczy bunt, pogłębiony kryzysem własnej tożsamości. Często zadaje sobie pytanie: „Kim jestem?” poddając się swej traumatycznej przeszłości. Oprócz tego posiada cechy typowej nastolatki: jest próżna, samolubna, złości się bez powodu, nienawidzi wszystkich wokół siebie. Paradoksalnie, te właściwości umożliwiają jej odkrycie prawdy swego pochodzenia. Także pozostali młodzieżowi bohaterowie książki wyposażeni są w podobny zestaw cech. Często pochodzą z rozbitych lub dysfunkcyjnych rodzin (Jam), bywają okrutni jedni względem drugich (siostry Purditt), kochają modę i dobrą zabawę. McKenzie przyjmuje za pewnik, że taki obraz młodzieży jest normą. Pozostawia swych bohaterów w świecie ich własnych wartości, które – jak uważa – sami będą w stanie uporządkować, gdy przyjdzie już na to czas. Osobiście nie podzielam jej optymizmu w tej kwestii. Prezentowany przez McKenzie świat mi się nie podoba. Jest przeraźliwie laicki, przesiąknięty materializmem i tryskający negatywnym nastawieniem do siebie nawzajem. Ale nie o to w tej powieści chodzi. Poruszany przez nią temat dotyczy tragedii dziecka (a także dorosłych, na których ona wpływa – co świetnie pokazała McKenzie) wykradzionego prawdziwej rodzinie i sprzedanego, nieraz doprowadzonej do skrajnej ostateczności, bezdzietnej parze. Zaginiona to próba ukazania okrutnych konsekwencji wynikłych z tego rodzaju przestępstwa. Konsekwencji wstrząsających i prowokujących wiele pytań, na które czytelnik pewnie nie będzie w stanie znaleźć prostej odpowiedzi.

Możesz kupić tutaj: Zaginiona

Oprawa: Miękka
Ilość stron: 271
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: AKAPIT PRESS
Wymiary: 13.0x19.7cm
ISBN: 9788361635819
Tłumaczenie: Marta Dąbrowska

Komentarze

Prześlij komentarz