Frank Barrois, Natascha Heck "Służymy przy ołtarzu. Miniprzewodnik dla ministrantów"


Fajnie, że książki mogą służyć różnym celom. Jedne rozwijają wyobraźnię i wprowadzają w świat fantazji, inne zaspokajają ciekawość dotyczącą otaczającego nas świata, jeszcze inne stanowią przewodniki po skomplikowanych zagadnieniach, dają odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Służymy przy ołtarzu to właśnie takie kompendium wiedzy o Mszy świętej pisane na potrzeby ministrantów, którzy pewnie niejednokrotnie zastanawiają się, co dane gesty oznaczają i jaki mają sens.

Autorzy wprowadzają ministrantów w temat, wpierw tłumacząc, skąd w ogóle wzięła się Msza święta. Następnie obszernie omawiają jej poszczególne części i obrzędy. Wyjaśniają to, co dzieje się przy ołtarzu, gesty, znaki i symbole. Wiele słów opatrzono tutaj przypisami, w których precyzuje się sensy. Bardzo ważne w tej części są odniesienia do rzeczywistości pozamszalnej. Na przykład kiedy autorzy wyjaśniają sens postawy stojącej, odwołują się do rozpraw sądowych lub gdy mowa o przyjmowaniu Komunii, pytają o posiłki spożywane w gronie rodzinnym. Równie istotne są akapity zwracające uwagę na zadania ministrantów w poszczególnych momentach Mszy.

Przewodnik dla ministrantów napisano językiem zrozumiałym, ale poważnym. Autorzy nie infantylizują, stawiając czytelnikowi wymagania bycia dojrzałym. Podoba mi się wyjaśnianie poszczególnych znaków – pod tym względem książka nadaje się nie tylko dla ministrantów, ale dla każdego dziecka, które uczestniczy we Mszy i jest ciekawe, kiedy i dlaczego trzeba klęczeć, co oznacza słowo kolekta i jaki jest jej sens lub czym jest błogosławieństwo. Wiele ciekawostek, a także odwołań do historii (czasów Jezusa czy pierwszych chrześcijan) pomaga zobaczyć prawdziwe bogactwo Eucharystii. Przewodnik nie jest książką nadętą i pompatyczną. Pojawiają się w niej na przykład pytanie o to, czy urwis może być ministrantem, a także uwaga, że słowo „hokus-pokus” ma swoje źródło we Mszy świętej, co mnie osobiście zaskoczyło.

Możesz kupić Służymy przy ołtarzu 

Oprawa: oprawa broszurowa
Ilość stron: 104
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Jedność
Wymiary: 12 x 19 cm
ISBN: 978-83-7442-869-9

Komentarze