Aleksandra Woldańska-Płocińska "Pierwsze urodziny prosiaczka"


Książeczka Pierwsze urodziny prosiaczka to lektura dla najmłodszych, w szczególności dla roczniaków, którzy mogą się tu poczuć jak bohaterowie opowieści. Ilość tekstu, sztywne kartonowe stronice i duże, o wyrazistych kolorach ilustracje wskazują wyraźnie na wiek adresata.

Prosiaczek obchodzi swoje pierwsze urodziny. Na przyjęciu zjawiają się kolejni goście – dzik, pszczoły, żuk, kura, dżdżownica, niedźwiedź, suseł i mrówki – z wyjątkowymi prezentami. Zabrakło jednak największego przyjaciela prosiaczka – borsuka. Dlatego mały bohater czuje się zasmucony. Nie na długo jednak…

Omawiana pozycja może posłużyć kilku celom. Podstawowym oczywiście będzie tu oswajanie z książką i czytaniem. Będzie przy tym okazja na bogacenie zasobu słownictwa i poznawanie różnych zwierząt. Niektóre strony pomagają oswoić się z liczbami od jeden do trzy, a także wartościami takimi, jak pół, mały/duży.
Choć kolorystyka jest w Pierwszych urodzinach… odważna – autorka łączy na przykład różowy z zielonym czy czerwony z granatowym – nie mamy jednak poczucia, że coś atakuje nasze oczy. Do tego proste kształty, które mają jednak w sobie coś z ilustracji awangardowej, mogą zaspokoić i gusta najmłodszych, i starszych, szukających w obrazkach dla dzieci czegoś więcej.


Aż się prosi o podarowanie jej w prezencie roczniakowi na jego pierwsze urodziny. Jest to przecież czas, kiedy dziecko zaznajamia się z mową, wymawia pierwsze słowa, ale też coraz częściej interesuje sie książką i pismem. Tym bardziej więc polecam.

Możesz kupić tutaj: Pierwsze urodziny prosiaczka

Oprawa: Całokartonowa
Ilość stron: 28
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Czerwony Konik
Wymiary: 18 x 18 cm
ISBN: 978-83-926726-2-3

Komentarze