Paweł Beręsewicz "Ciumkowie w szkocką kratę"


Seria o rodzinie Ciumków zyskała sobie uznanie. W 2005 roku Co tam u Ciumków? nagrodzono „Guliwerem w krainie Olbrzymów”, w 2008 roku Beręsewicz za Ciumkowe historie w tym jedna smutna otrzymał Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. K. Makuszyńskiego, a w roku minionym książka Warszawa. Spacery z Ciumkami zdobyła uznanie w konkursie na Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Ciekawe więc, jak powiedzie się najnowszej propozycji Beręsewicza.

Tym razem rodzinka Ciumków wyrusza w podróż do Szkocji. Grzesiek, Kaśka i ich rodzice na rowerach będą przemierzali krainę Rob Roya. Na ich trasie, którą możemy śledzić dzięki mapce, pojawią się najważniejsze miejsca, które warto odwiedzić, zobaczyć, będąc w Szkocji. Podróż Ciumków to także okazja, by poznać lokalne legendy – jak tę o Rob Royu czy potworze z Loch Ness, dowiedzieć się czegoś o lokalnej faunie (historia rudych wiewiórek, drabiny dla łososi) czy też zdobyć informacje o tym, jak zorganizować wyprawę rowerową.

Sympatyczna opowieść o Ciumkach może stanowić inspirację tak dla dzieci, jak i czytających im rodziców. Pomysł na aktywne, rodzinne spędzanie wakacji po lekturze książki wydaje się nader kuszący. Czytelnik myśli sobie od razu, gdzie sam chciałby się wybrać, zastanawia się, gdzie leży stary namiot i czy przypadkiem nie przecieka (jak ten Ciumkowy), skąd wziąć fundusze i w ogóle jak to wszystko zorganizować… Lubię takie mobilizujące do działania lektury. Lubię też styl Beręsewicza – dowcipny, puszczający oko do czytelnika, prowadzący z nim grę i wciągający go do wypowiadania opinii.

Możesz kupić tutaj: Ciumkowie w szkocką kratę

Ilustrował: Suren Vardanian
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 160
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Skrzat
Wymiary: 14.5 x 19.0 cm
ISBN: 978-83-7437-616-7

Książka Beręsewicza, którą miałam okazję czytać:
Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek?

Komentarze