Renata Opala "Rudzielec"


Na mroźne, zimowe wieczory nie ma to jak książeczka ciepła, pogodna opatrzona barwnymi ilustracjami, z których wyziera do czytelnika pyzata twarzyczka dziewczynki, niezmiennie otoczona dwiema rudymi kitkami. Dziewczynka to Joasia, a kitki to jej znak rozpoznawczy, podobnie jak schludne sukienki w groszki i pasujące do nich wyprasowane kołnierzyki. Joasia ma siedem lat, mieszka w domu z ogródkiem razem z mamą, tatą, babcią i dziadkiem. Jest pilna i uczynna, chociaż czasami też uparta i marudna. Bardzo marzy o tym, żeby opiekować się jakimś zwierzątkiem. Początkowo mama obawia się, że córka będzie traktować żywą istotę jak jeszcze jedną ze swoich zabawek, postanawia więc poddać Joasię próbie. Dziewczynka musi zajmować się rosnącymi w salonie kwiatami. Zabiera się do tego z prawdziwym zapałem. Nie mija jednak kilka dni, kiedy w domu niespodziewanie pojawia się „coś żywego”, na dodatek rozpaczliwie potrzebującego pomocy i opieki.

Książka Renaty Opali opowiada historię przygarniętego przez rodzinę Kowalskich rudego kota perskiego (tytułowy ‘Rudzielec’), jego przygód oraz sposobu, w jaki wpłynął na życie domowe swojej nowej rodziny. Autorka nie skupia się jedynie na opisywaniu emocji i myśli rodzących się w głowach ludzkich bohaterów, ale także stara się zaprezentować punkt widzenia kociego protagonisty. Prywatnie właścicielka perskiego kota, Opala niezwykle głęboko wczuwa się w sytuację przez siebie odmalowaną – sytuację zaniedbanego i poddanego zapomnieniu swych najbliższych kota. Opisuje poszczególne etapy, przez jakie przechodzi świeżo przygarnięte zwierzę: poczynając od obezwładniającej je apatii, poprzez nieufność, psotność i zuchwałość aż wreszcie zaakceptowanie swojej nowej rodziny.

Niezwykle ciepły ton narracji nadaje książce niepowtarzalny klimat, w sam raz odpowiadający naturze serii, do której Rudzielec należy (‘Bajki zasypianki’). Co więcej, autorce udało się wytworzyć wyjątkowo naturalną i wiarygodną atmosferę. Opowiedziana przez nią historia charakteryzuje się swojskością i – tak rzadką w dzisiejszych czasach – pozytywnością. Opala udowadnia, że czas rodzin wielopokoleniowych, w których każda osoba posiada swą przyrodzoną i niezbywalną wartość, nie przeminął.


Możesz kupić tutaj: Rudzielec

Oprawa: Twarda
Ilość stron: 118
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Skrzat
Wymiary: 17.0x24.5 cm
ISBN: 9788374375283

Komentarze

  1. Przeczytałam i podoba mi się, bo bardzo lubię książki o kotach ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz