Emiliano di Marco "Tajemnicza jaskinia", "Uczta Platona"


Wyobraźcie sobie wielkiego filozofa Platona jako małego chłopca, którego koledzy przezywają: „Strzeżcie się ofiary, co ma wielkie bary (Platon znaczy „barczysty” - przyp. naczynie_gliniane)! Z głupią miną stoi, bo się wróbla boi!”. Albo jak podkrada się pod okna domu swego nauczyciela, Sokratesa i podsłuchuje zrzędzącej Ksantypy. Kto by pomyślał, że filozofia może zaczynać się od takich prostych wydarzeń.

Seria książek Emiliano di Marco przybliża klasyków myśli zachodniej. Dwie tu wymienione przywołują dość znane zagadnienia - Tajemnicza jaskinia odwołuje się oczywiście do Platońskiego mitu o jaskini zaprezentowanego z siódmej księdze Państwa, natomiast Uczta Platona odsyła nas do Dialogu Platona, w szczególności do fragmentu Uczta poświęconego miłości.


Pomysł Emiliano di Marco na wprowadzenie dzieci w zagadnienia filozoficzne, zapoznanie ich z kanonicznymi tekstami wydaje się szalenie prosty. Tu wielki filozof jest – podobnie jak i czytelnik – dzieckiem. Dzieckiem ciekawskim, zadającym miliony pytań, reagujący szybciej niż należy. Napotyka jednak na swoje drodze mądrzejszego przewodnika, starca, nauczyciela, który potrafi zainspirować, dać odpowiedzi bądź tak pokierować rozmową, że młody bohater sam odkrywa prawdę. Opowiadania o przygodach małego Platona pisane językiem współczesnym i świetnie, lekko, z dowcipem zilustrowane wciągają niczym dobra proza sensacyjna, stając się jednocześnie źródłem pytań, nad którymi czytelnik może podumać w samotności. Autor interesująco wplata w dialogi również sentencje:

Kłamstwo jest kłamstwem nawet, gdy powtarza je milion osób.


Oto twój potwór z tysiącem nóg i paszcz. Nazywa się Tłum i pożera wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu.

Do książek mogą zajrzeć już dzieci w wieku szkolnym. Opowiadania czytane wspólnie z rodzicami mogą się stać inspirująco przygodą do świata idei i myśli.

Możesz kupić tutaj: Uczta Platona

Oprawa: Miękka
Ilość stron: 48
Rok wydania: 2008
Wydawnictwo: WAM
Wymiary: 160x220 mm
ISBN: 978-83-7505-194-0
Tłumaczenie: Agnieszka Maria Stefańska
Ilustracje: Massimo Bacchini

Komentarze

  1. Książki wydają się dobre. Chyba chodzi w nich o prostotę przekazu.
    I z pewnością są dobre nie tylko dla dzieci :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książeczki sa świetne, ale musza trafić na madrych rodziców, a także i na ciekawe świata dzieci. Chos to podstawy nauk wszelakich, powszechnie znane nie są. A jaskinia Platona to samo sedno całego życia człowieka.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz