Wanda Chotomska "Flipek szuka mamy"; "Flipek znajduje przyjaciół"


Wanda Chotomska nie jest mamą Flipka, króliczka, który pewnego dnia został porwany przez wiatr sprzed domu. Flipkowi literackie życie dała Anna Casalis – ta sama, spod której pióra wyłonił się Tupcio Chrupcio, ale także – może mniej znany – Miś Edi. Książki o tych trzech bohaterach pisane i wydawane są na podobnych zasadach. Przygody postaci zebrano w kilku książeczkach, które tworzą tak dobrze się dziś sprzedające serie. Dominujący bohater albo ma problem (Flipek), albo musi się czegoś nauczyć (Tupcio Chrupcio).

Jednak oddanie pióra Wandzie Chotomskiej to świetne posunięcie. Tekst Casalis został bowiem przetłumaczony z angielskiego przez Karolinę Golbę, ale swój własny, indywidualny szlif nadała mu właśnie Wanda Chotomska. To widać! Słychać! Szczególnie w partiach tekstu, w których wypowiada się narrator. Autorka pozwala sobie na rymy, co sprawia, że tekst płynie i jednocześnie zyskuje element humoru.

Ale teraz już nie gadamy, tylko lecimy do misiowej mamy. Do ciepłej niedźwiedziej chaty na kubek gorącej herbaty.


Opowieść o Flipku jest dość drastyczna (podobne obiekcje miałam w przypadku Tupcia Chrupcia). Oto króliczek zgubił mamę i tatę. I szuka ich, i szuka. W jednej książeczce, w drugiej… Nie znajduje… Czasem płacze, nade wszystko tęskni. Znajduje co prawda życzliwe zwierzątka, które mu pomagają, przygarniają do siebie. Jestem pewna, że dzieci do trzeciego roku życia (a dla ich kategorii wiekowej jest ta publikacja przygotowana) będą bardzo się o Flipka martwiły i bały. Ach, ja sama się o niego martwię… tak sympatycznie wygląda… Musicie sie przygotować na to, że dzieciom będzie trzeba pomóc „przejść” przez traumę sieroctwa Flipka.

Możesz kupić tutaj: Flipek szuka mamy; Flipek znajduje przyjaciół

Oprawa: Gąbka
Ilość stron: 24
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Wilga
Wymiary: 24.0 x 26.0 cm
ISBN: 9788325903138

Komentarze