Grażyna Strumiłło-Miłosz "Dundzia, Panek i przyjaciele"


Grażyna Strumiłło-Miłosz pisze książki o zwierzętach. Jej bohaterowie to psiaki, koty (Pod szczęśliwą kocią gwiazdą), ale też te bardziej dzikie – bocian, kawka czy nawet dzik. Autorka umieszcza swych bohaterów wśród ludzi, aby pokazać, że harmonia tych dwóch światów jest nie tylko możliwa, ale przede wszystkim piękna. Jednocześnie nie ucieka przed tematami trudnymi – kłusownictwo, naumyślne wyrządzanie krzywdy zwierzętom przez ludzi, zwłaszcza dzieci.

Akcja książki Dundzia, Panek i przyjaciele dzieje się na terenach leśnych, a konkretnie w domu Pod Dębami, który stoi na skraju lasu. Gospodarz jest weterynarzem, a jego domostwo – lecznicą. Mieszkają tu też dzieci – Ania i Jędrek – które przejmują się losem chorych zwierząt i stają się ich najtroskliwszymi opiekunami. Pod dach trafia wpierw warchlaczekk Dundzia, potem bociek Panek, wkrótce też wiewiórka Duszka. Autorka z przekonaniem i sugestywnie pisze o przyjaźni Dundzi z dwoma szczeniakami – Bolkiem i Lolkiem, boćka Panka z kotkiem Kropkiem czy wiewiórki z kawką Kaśką. Zwierzęta wzajemnie pilnują swoich interesów i nie dają zrobić sobie krzywdy. Narrator czasem oddaje głos zwierzętom, co pozwala czytelnikowi zrozumieć ich zachowania.

Książkę czyta się świetnie! Ja się rozkochałam już od pierwszych stron, bo lubię książki, których akcja dzieje się w leśniczówkach czy lasach. Moja córka z kolei przechodzi obecnie etap wyjątkowej fascynacji światem przyrody – zbiera ślimaki, chwyta małe żabki, odbywa z dziadkiem gadzinę – jak mówimy na Śląsku, pielęgnuje gołębie młodziki. No i uwielbia z dziadkiem oglądać filmy przyrodnicze. Nie wiem, czy to tylko chwilowe, czy też dziadek skutecznie zaszczepi jej miłość do zwierząt, w każdym razie książka trafiła do nas w odpowiednim czasie. Marta bardzo przejmuje się zranionymi zwierzętami, bardzo chciałaby mieć swoje gołębie, psa, króliczka (jeden, Strzała, uciekł sąsiadom i biega głównie po naszym ogródku, ale nie daje się złapać), rybki… książka Stumiłło-Miłosz to zdecydowanie klimaty bliskie mojej córce. Ale myślę, że i dzieci, które mają mniejszy kontakt z przyroda i zwierzętami na lekturze tej pozycji bardzo skorzystają.


Możesz kupić tutaj: Dundzia, Panek i przyjaciele

Ilustracje: Agnieszka Kuglasz
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 104
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Dreams
Wymiary: 17.0 x 24.0 cm
ISBN: 9788393287727

Komentarze

  1. Mój synek też jest zafascynowany przyrodaą i zbiera ślimaki oraz biedronki czy ugania się za konikami polnymi, dlatego myślę że ta książeczka przypadnie mu do gustu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz