Katarzyna Węgierek "Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko"


Mój trzyletni syn nie objawia aż takiej miłości do książek jak starsza córka. Owszem, lubi, gdy mu czytamy, ma swoje ulubione lektury, ale sam do wspólnego czytania się raczej nie wyrywa. Nie mniej jednak, staram się walczyć o niego – budzić w nim zainteresowanie ilustracją, ciągiem liter, zapachem stron… Staram się też trafiać w jego gust, podając mu do ręki te książki, które tematycznie odpowiadają jego zainteresowaniom. Bardzo dobrze sprawdza się obecnie u nas książka Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko. Książkę pozwoliłam mu najpierw kilka razy przejrzeć, aby znalazł coś, co mu się spodoba. Dopiero potem czytaliśmy wyrywkowo. Zaintrygowały go indonezyjska motoriksza i Chicken bus z Gwatemali.

Książka ma formę notatnika, także ze względu na wydanie (kołonotatnik). Tomek wyrusza w czteromiesięczną podróż wspólnie z rodzicami. Zwiedzi wiele egzotycznych krajów, gdzie będzie miał okazję obserwować to, co interesuje go najbardziej, czyli pojazdy, łodzie, samoloty… wszystko to, co ma koła, silnik, pozwala się przemieszczać (czasem jest to tylko uboga dwukółka). Chłopiec w kolejnych rozdziałach skupia się na danym pojeździe – podaje państwo, gdzie go zobaczył, wskazuje na specyfikę, podaje liczby, czasem w quizie zadaje pytanie. Generalnie wypowiada się, jak każdy chłopak w jego wieku o samochodach potrafi – z fascynacją i gorączką w oczach :)


Dwójka jest chyba szczęśliwą cyfrą Embraera E170. Układ foteli we wnętrzu samolotu to 2+2, samolot posiada 2 silniki zamocowane pod skrzydłem, 2 zbiorniki paliwowe, a w kabinie jest miejsce dla 2 pilotów. W dodatku Embraer E170 odbył swoj pierwszy lot w 2002 r.

Oprócz tego do każdego rozdziału dołączono stronę, która pozwala na pokolorowanie (choć może lepiej brzmi: wybranie własnych barw dla danego pojazdu), dorysowanie jakichś elementów, połączenie kropek, znalezienie różnic w obrazkach.

Książka Katarzyny Węgierek rozbudza naturalną ciekawość dziecka (nie tylko pojazdami, ale i kulturą danego kraju), ale też i zachęca do szukania własnych pasji. Tomek, który podróżuje wraz z rodzicami, szkicuje namiętnie pojazdy, zbiera znaczki i stempelki w paszporcie, poza tym tworzy przecież fantastyczny dziennik z wojaży. Właśnie takie aktywne podejście do życia, może zarażać młodych. Poza tym książka – ni to książka, ni to notatnik, ni to zeszyt do kolorowania – może pomagać przekonywać do czytania tych co bardziej opornych!Możesz kupić tutaj: Pojazdy i nie tylko

Ilustracje: Ryszard Niedzielski
Oprawa: spiralna
Ilość stron: 66
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Widnokrąg
ISBN: 978-83-932984-0-2Przy okazji informuję o konkursie!

KONKURS POJAZDY I NIE TYLKO.

WAKACYJNY KONKURS DLA DZIECI W WIEKU 7-12 LAT.

Jeśli widzieliście ciekawy lub niespotykany pojazd, łódkę, paralotnię lub inny środek transportu, opiszcie go, narysujcie, i jeśli możecie, zróbcie zdjęcie.

Koniecznie nazwijcie go i wyślijcie do nas!

Konkurs adresowany jest do wszystkich spostrzegawczych i ciekawych świata dzieci w wieku 7-12 lat.
Inspiracją może być książka – Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko. – wydana przez wydawnictwo Widnokrąg. Poznajcie tam Tomka Miłeckiego, który podróżuje po świecie i opisuje przeróżne pojazdy, łodzie i inne wehikuły, dzięki którym ludzie się przemieszczają. Może i Wy dopiszecie rozdział do tej książki? Jeśli jesteście gotowi, by podczas wakacji poobserwować świat wokół, to do dzieła!!!

CO MUSICIE ZROBIĆ?
1. Opiszcie środek transportu, który czymś Was zafascynował. Może to być jakiś pojazd, statek, latający balon albo coś, czego i my nie znamy.
2. Narysujcie opisany środek transportu.
3. Jeśli macie taką możliwość, sfotografujcie opisywany pojazd.
4. Opis, rysunek i zdjęcie musi zmieścić się na kartce A4. Pracę możecie wykonać dowolną techniką – liczy się pomysłowość!
5. Gotową pracę wyślijcie pocztą tradycyjną na adres Wydawnictwa WIDNOKRĄG (ul. Matejki 14, 05-501 Piaseczno) lub pocztą elektroniczną na adres konkurs@wydawnictwo-widnokrag.pl w formacie JPG lub PDF.
6. Nie zapomnijcie podpisać pracy imieniem i nazwiskiem na odwrocie, a rodziców poproście, by koniecznie zapoznali się z regulaminem udziału w konkursie.
7. Pamiętajcie, że prace muszą znaleźć się w Wydawnictwie WIDNOKRĄG najpóźniej 15 września 2011 r.
8. Wyniki zostaną ogłoszone podczas Finału konkursu odbędzie się w sobotę 24.09.2011r. o godz. 11.00 w Warszawie w Księgarni Badet, ul. St. Lentza 35a, Warszawa - Wilanów. Laureaci i pozostali uczestnicy będą mogli się spotkać z autorami książki i wezmą udział w prezentacji nagrodzonych prac na slajdach.

NA LAUREATÓW CZEKAJĄ NAGRODY

Wydawnictwo WIDNOKRĄG przygotowało zabawki-niespodzianki z dalekich krajów za zajęcie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca oraz 2 dodatkowe nagrody za prace wyróżnione. Ponadto nagrodzone prace będą zamieszczone na stronie wydawnictwa „Widnokrąg”, na portalu Qlturka i na stronie księgarni Badet.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MŁODYCH ODKRYWCÓW DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE!

Komentarze