Marcin Przewoźniak "Daleko jeszcze? Czym zająć dzieci w czasie podróży"


Całkiem niedawno jechaliśmy ze Śląska do Warszawy na ślub bliskiej nam osoby. Jeśli ktoś w ostatnim czasie jechał Gierkówką, pewnie sklął się jak rzadko kiedy. Od Częstochowy do Warszawy to jeden wielki plac budowy – albo się stoi w korku, albo wlecze 40km/h. Wyobraźcie sobie teraz troje słodkich berbeciów na tylnych siedzeniach… Po godzinnej drzemce dzieci zaczyna się prawdziwy koszmar dla rodziców. Najmłodszy wyje, dwóch starszych zaczyna się podszczypywać, ewentualnie krzyczeć, ile wlezie. I co tu zrobić? Na szczęście mama zdążyła nauczyć się na swoich błędach. Zabiera zapychacze – chrupki, paluszki, soczki… oraz książkę Marcina Przewoźniaka Daleko jeszcze? (Dodam, że koniec końców włącza też samochodowe DVD).

Daleko jeszcze? to zbiór pomysłów na to, czym zająć dzieci w podróży. Są tutaj i propozycje dla nieco młodszych dzieci, na przykład uwielbiane przez nas zagadki – zajmują prawie 1/3 książki, ale też gra w „prawda czy fałsz?”. Dla starszych maluchów, które potrafią bawić się słowem, autor zebrał mnóstwo pomysłów na językowe wymyślanki. Proponuje układanie wierszyków o tym, co się wydarzyło w miejscowości, którą mijamy.

W poniedziałek w Klimontowie 
Pan kominiarz stał na głowie. 

Zobaczyłem w Warce, 
Jak kot jechał na koparce. 

Albo rozszyfrowywanie tajemnic kryjących się w rejestracjach:

NMR – nie mam rozumu 
ZK – założyłem kalesony 

Jak widzicie propozycje te sugerują, aby zabawy w samochodzie rozśmieszały, co ma sprawić, że podróż minie szybciej. Nie jest to celem samym w sobie, ale uczą też bycia uważnym, pomagają zapamiętywać miejscowości (czyli uczą geografii).

Dla dzieci, które potrafią czytać, przygotowano zabawy na papierze (wymagające skupienia na książce). Są to rebusy, labirynty, rozbudowane zagadki czy obrazki „znajdź różnice”.

Co prawda wakacje się skończyły, więc prezentuje książkę nieco po czasie, ale myślę, że jest to taka propozycja, która może się przydać nie tylko w samochodzie. Także w domu, gdy pada deszcz z oknem i maluch marudzi, że mu się nudzi.


Możesz kupić tutaj: Daleko jeszcze? 

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 144
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Book House
Wymiary: 16.5 x 21.5 cm
ISBN: 9788376126456

Komentarze

  1. \Ale fajna pozycja! Moje dzieciaki w podróży słuchają dzieci z Bulerbyn.Pozdrawiam Iza

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne! Wreszcie jakiaś fajna książka na tego typu okazje. Dla mnie to prawdziwy horror, gdy kilka razy do roku wybieramy się z dziećmi w dłuższą podróż. A teraz jest jakiś sposób na oswojenie potwora. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz