Aleksandra Woldańska-Płocińska "Marchewka z Groszkiem"


Wrzesień i październik to zdecydowanie miesiące warzywno-owocowe. Po pierwsze, u nas kisi się kapustę w dużej beczce (udeptując ją bosymi stopami!!!), robi ostatnie przetwory (w tym roku odkrywamy pigwę z naszego nowego ogrodu) i generalnie otwiera pierwsze słoiki z zaprawionym latem warzywami (ogóreczki, cukinia, papryka, buraki - ach ten Rej...;) ). Po drugie, dzieci w przedszkolu w październiku zajmują się właśnie tymi. Moja córka najpierw poznawała warzywa i owoce lokalne, a potem egzotyczne. Szczególnie spodobał jej się bakłażan:) Tak, jest piękny…:) W związku z powyższym książka Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej Marchewka z Groszkiem przychodzi w dobrym czasie. I chociaż moje dzieci wcale po jej lekturze nie pokochały warzyw, a syn dziś demonstracyjnie odmówił zjedzenia leczo, do książki zajrzeć warto.

Autorka tworzy opowieść o dwóch grupach warzyw – miejscowych, z wiejskiego ogródka zapewne jakiejś pani Marysi, i importowanych. Jest tu i Marchewka, i Czosnek, i Pomidor, ale jest też i Mr Chevka, i Kim Czos Nek, i Elpomidor. Otóż pewnego dnia te drugie wypadły z samochodu, który zapewne transportował je do jakiegoś centrum handlowego. Tak zaczyna się pełna zatrważających przygód opowieść o warzywach. „Zatrważające” to najcelniejsze słowo opisujące tę książkę. Bo krew w żyłach mrozi się, gdy czytamy, że importowane świecą w ciemnościach, zachwycają się swojskim dla nich zapachem pestycydów i nawet Królik nie chce się nimi pożywić. 

Kryminalna historia o warzywach, które dziecko często ma na talerzu i których szczerze nienawidzi – to mógł być jedynie pomysł jakiejś zdesperowanej mamy, szukającej sposobu na to, by jej maluch wreszcie zjadł obiad i by marchewka z groszkiem zniknęła w jego małej paszczy. Wyobrażam sobie to, jak jakaś mama bierze nieco przyschniętą marchew oraz groszek i, modulując głos, robi mini przedstawienie. Tak rodzi się sztuka…:)

To sympatyczna, nieco zabawna książeczka, ale naprawdę nie wiążcie z nią nadziei na to, że coś zmieni ona w jadłospisie Waszych pociech:)

                                  
Możesz kupić tutaj: Marchewka z Groszkiem 

Ilustracje: Aleksandra Woldańska-Płocińska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 44
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Czerwony Konik
ISBN: 9788392672630

Komentarze