Tomasz Kruczek "Miłość jest…"

Recenzuje joangot! 


Miłość jest… to zbiór szesnastu opowiadań, których tytuły zaczerpnięto z Hymnu o miłości św. Pawła (1 Kor 13,1-8a):  

Miłość cierpliwa jest, i łaskawa. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje! 1 Kor 13,4-8a 

Bohaterką opowiadania Miłość nie zazdrości jest Aśka, która na tle swojej szkolnej klasy wyróżnia się ubiorem, tajemniczością i brakiem przyjaciół. Na początku aura tajemnicy i niedostępność dziewczynki jest intrygująca dla otoczenia, ale po kilku miesiącach wszyscy z niej drwią i okazują swoją niechęć dla jej niepowtarzalności. Co ciekawe, dziewczynka zdaje się tym zupełnie nie przejmować. Pewnego dnia wychowawca zadaje swoim podopiecznym ciekawą pracę domową – za sprawą losowania dobierają się w pary i mają napisać opowiadanie, jak wyglądałoby ich życie, gdyby byli tą drugą osobą. Żeby wykonać zadanie trzeba się jak najwięcej o swoim partnerze dowiedzieć. Asia stanowi parę z Ewą, odwiedza ją więc w domu. Ewa stara się zaimponować Asi swoimi ubraniami, pokojem, meblami, aby wzbudzić w koleżance zazdrość. Ta jednak po chwili uprzejmie dziękuję za gościnę i wraca do domu, do swoich obowiązków. Następnie Ewa wybiera się do Asi… I tutaj następuje rozwiązanie zagadki. Okazuje się, że Asia jest jaka jest nie z powodu sytuacji materialnej jak podejrzewają koledzy, ale z powodu świadomego wyboru. Co na ten wybór wpłynęło? Zachęcam Was do lektury opowiadania.

Miłość wszystko znosi traktuje o czekaniu. Mama podpisała dwumiesięczny kontrakt i nie może zabrać ze sobą córki. Zawozi ją na dwa miesiące do swojej siostry, która mieszka na wsi. Dziewczynka ma na imię Donka, mieszka w mieście i zupełnie nie wyobraża sobie siebie wśród pól i lasów, bez Internetu, bez kina i koleżanek. A ciocia wydaje się jej zupełną dziwaczką. Czy Donka przekona się do tymczasowej opiekunki? Te dwa miesiące bez mamy będą dla niej czekaniem, ale okazuje się, że ciocia też na kogoś czeka i to znacznie dłużej…

Akcja opowiadania Miłość nigdy nie ustaje dzieje się w pokoju dziadka podróżnika, którego wieczorem przed snem odwiedzają wnukowie Kubuś i Zuzia. Dziadek snuje wspaniałe historie pełne tajemnic i przygód, a dzieci wprost to uwielbiają. Pewnego wieczoru wnuczka prosi, aby opowiedział, co to znaczy, że prawdziwa miłość nigdy się nie kończy.

Niektóre z tych historii wydały mi się za krótkie i czułam niedosyt, ale myślę, że dzieci i młodzież będą zadowolone z tej zwartej formy, która pozwoli wypełnić krótką chwilę lub uprzyjemnić czas przed zaśnięciem. Nawet moja trzy i pół latka z zaciekawieniem wysłuchała kilku tekstów :)

Te niebanalne historie o miłości zaszczepiają naszym dzieciom wartości chrześcijańskie, ukazując życie innych ludzi, ale autor jest daleki o cukierkowych obrazków rzeczywistości. Jego bohaterowie są jak najbardziej realni, ale i wyjątkowi. Uwagę zwracają także ilustracje Pedro H. Penizzotto. Są ciepłe, dowcipne i dobrze współgrają z tekstem. Serdecznie zapraszam do lektury!

Zaintrygowani mogą zajrzeć na stronę wydawcy, gdzie dostępne są trzy pierwsze opowiadania: Miłość jest cierpliwa, Miłość jest łaskawa i Miłość nie zazdrości.

Książka otrzymała nagrodzę w Konkursie Najlepsza Książka Katolicka wortalu Granice.pl w kategorii „Pozwólcie dzieciom...”

Gdyby ktoś chciał przeczytać wywiad z autorem zapraszam tutaj.


Możesz kupić tutaj: Miłość jest… 

Oprawa: Miękka
Ilość stron: 176
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Vocatio Oficyna Wydawnicza 
Wymiary: 14.5 x 20.5 cm
ISBN: 978-83-7492-158-9

Komentarze