Andrew Steinhöfel "Rico, Oskar i głębocienie"


Mam problem, jakiego użyć terminu na opisanie głównego bohatera powieści Andrew Steinhöfela – upośledzony? z deficytem umysłowym? inny? nieprzystosowany? Żadne z tych pojęć nie oddaje charakteru ani tego, kim i jakim jest Rico (a także Oskar). Bo czy można powiedzieć, że jest upośledzony ktoś, kto potrafi połączyć fakty i złapać porywacza?

Rico ma w głowie kule bingo, które czasem niebezpiecznie zaczynają szaleć. Zwłaszcza wtedy, gdy trzeba zdecydować się, gdzie jest prawo a gdzie lewo (skąd ja znam ten problem?), lub wtedy, gdy trzeba wybrać, którą drogą dojść do domu. Dlatego ten „głęboko utalentowany” chłopiec woli kręcić się po bloku i zwiedzać mieszkania sąsiadów. Interesuje go w szczególności stara, waląca się oficynka i głębocienie. Rico tęskni za przyjacielem i pewnego dnia spotyka chłopca w kasku na głowie, który choć nie ma takich trudności jak Rico, to jednak jest jakoś w swej inności do niego podobny. Pewnego jednak dnia Oskar nie pojawia się na umówione z Rico spotkanie. Nasz bohater już wkrótce dowiaduje się, że jego przyjaciel został porwany…

Książka Steinhöfela to powieść ciepła i zabawna. Narracja prowadzona przez Rico pozwala czytelnikowi spoglądać na świat oczyma chłopca „głęboko utalentowanego”. Jego obserwacje dotyczące sąsiadów, ich sposobu na życie, wyglądu, zachowań bawią, ale jednocześnie trochę zmuszają do refleksji nad własnym życiem, zadają pytanie o sens tego, co na co dzień robimy.

Autor, podejmując też temat upośledzenia, dotyka stereotypów myślowych. Bo jest prawdą, że wielu z nas wciąż ma problemy z akceptacją dzieci nieprzystosowanych. Boimy się klas integracyjnych, niektórzy nawet opowiadają bzdury w stylu „moje dziecko mogłoby sie tym zarazić” (sic!). Steinhöfel pokazuje, że dzieci inne potrafią dostrzegać to, czego nie widzimy, to, co lekceważymy.

Powieść przyjemnie się czyta. Jestem pewna, że rozsmakują się w niej tak młodzi, jak i dorośli.
Możesz kupić tutaj: Rico, Oskar i głębocienie 

Ilustracje: Peter Schössow
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 210
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: WAM 
Wymiary: 14.6 x 20.2 cm
ISBN: 9788375058604
Tłumaczenie: Elżbieta Jeleń

Komentarze

  1. Ja przeczytałam tę książkę ponieważ mam syna z autyzmem, a zachowana bohaterów bardzo pasują do ludzi ze spektrum autyzmu. Polecam podobne i równie zajmujące książki: "Tandem w szkocką kratkę", "Świry,dziwadła i Zespół Aspergera" oraz "Dziwny przypadek psa nocną porą."

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz