Kate le Vann "W pogoni za marzeniem"


Recenzuje Joangot!

Podczas lektury W pogoni za marzeniem towarzyszyło mi wrażenie, że autorka świetnie rozumie młodych ludzi. Wskazuje na to język, sposób narracji, sposób myślenia głównej bohaterki. Cassidy jest uczennicą gimnazjum, typem samotnika, lubi swoją niezależność. Oczywiście ma dla niej znaczenie przynależność do grupy i akceptacja przyjaciółek, ale kiedy potrzebuje pobyć sama – ukrywa się przed światem. Dużo rozmyśla o relacjach z innymi ludźmi, o tym czy są potrzebne i jak bardzo. Kiedy zaczyna chodzić z chłopakiem z liceum ciągle ma wątpliwości, co tak naprawdę czuje, czy jest szczęśliwa, czy jest akceptowana przez otoczenie. Jej relacja z mamą też nie jest prosta. Kiedy tata od nich odszedł i założył nową rodzinę, one stanowiły jedność, wspierały się wzajemnie. Teraz w życiu mamy pojawił się ktoś nowy i Cassidy traktuje go jak intruza. Jest zaskoczona, gdy podczas kolejnej konfrontacji okazuje się, że oboje patrzą na tę samą sytuację z innej perspektywy i widzą ją zupełnie odmiennie.

Bohaterka przez cały czas dojrzewa, zmienia się jej sposób postrzegania świata. Na początku powieści jest raczej skłonna zgadzać się ze argumentacją innych, bo nie ma własnego zdania. Na kolejnych stronach czytelnik obserwuje jak Cassidy zaczyna dociekać, dowiadywać się u źródła, wysnuwać wnioski i wreszcie formułować własny pogląd, np. w kwestii rozmów o rasizmie, które toczą się na szkolnym forum internetowym.

Autorka opowiada o współczesnej młodzieży w sposób zgodny z rzeczywistością. Życie towarzyskie toczy się także w przestrzeni wirtualnej i obie sfery wzajemnie na siebie oddziałują. Oczywiście książka traktuje także o uczuciu, które rodzi się pomiędzy dwojgiem młodych ludzi, o emocjach, które nimi targają, a tym jak ich relacje są pełne niedomówień, wzajemnych oczekiwań i niuansów, mających szalony wpływ na rzeczywiste wydarzenia. Czytając, przypomniałam sobie sposób myślenia nastoletniego człowieka, który potrzebuje małych dawek adrenaliny wynikających z niedopowiedzeń, aby móc funkcjonować w społeczeństwie. Lektura W pogoni za marzeniem nadaje się w sam raz na zimowy wieczór!

Typograficznie książka nie wyróżnia się z podobnych wydań powieści, ale edytorsko jest poprawna. Akapit Press wydało ją w serii „Love Stories”.
Możesz kupić tutaj: W pogoni za marzeniem 

Oprawa: Miękka
Ilość stron: 200
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Akapit-Press
ISBN: 9788361635314
Tłumaczenie: Karolina Sobiepanek

Komentarze

Prześlij komentarz