Renata Piątkowska „Paluszki...”

Recenzuje joangot! 


Właściwie na okładce znajduje się jeszcze podtytuł …czyli o dziesięciu takich, co nigdy się nie nudzą. I rzeczywiście maleńcy bohaterowie tej historii zawsze znajdują sobie jakieś zajęcie, nawet kiedy mały Marcinek śpi:

…leżą sobie pod ciepłą kołderką zwinięte w piąstki i śnią o wielkim, ponurym smoku. A jeżeli czasem się ruszają przez sen, to znaczy, że właśnie łaskoczą go po brzuchu. 

Renata Piątkowska w piękny sposób relacjonuje dzień małego przedszkolaka poprzez pryzmat jego dłoni. Przygody paluszków zaczynają się rankiem, kiedy ich właściciel zostaje obudzony przez mamę, następnie udają się do łazienki i na śniadanie, potem są niezwykle zajęte w przedszkolu, podczas spaceru z mamą i zabaw z tatą w domu. W całą historię został zgrabnie wpleciony wiersz Gdybym miał dziesięć rąk Joanny Kulmowej.

Książka w przyjazny sposób przedstawia świat przedszkolaka. Julia we wrześniu dołączy do tego grona, więc bardzo się cieszę, że trafiłam na ten tytuł. Córka słuchała z wielką uwagą wpatrzona w piękne ilustracje. Widzę, że TO miejsce, które oglądamy przez płot, chodząc na spacery jeszcze bardziej zyskało na atrakcyjności. Zobaczymy jak to będzie jesienią :)

Autorką ciepłych, barwnych i sympatycznych ilustracji jest Jola Richter-Magnuszewska. Tak bardzo zachwyciły nas jej prace, że zaczęłam poszukiwać informacji o artystce. Ilustratorka prowadzi znany czytelnikom czytanek-przytulanek blog Z Innej Bajki oraz stronę o tej samej nazwie. Znajdziemy tam wszystko to, czym twórca chce się podzielić z odbiorcami oraz pooglądamy piękne rzeczy, do czego serdecznie Was zachęcam. Krótki biogram Joli Richter-Magnuszewskiej można znaleźć tutaj.


Uwagi edytorskie. Wydawnictwo Bis bardzo starannie wydało tę niewielką książeczkę: świetnej jakości papier, twarda oprawa, duża czcionka – dobrze wkomponowana i korespondująca z grafiką. Moją uwagę przykuła także okładka, która ma szansę, by zauważano książkę na półkach księgarskich z powodu grafiki i kolorów, ale również ze względu na skojarzenia. Dla mnie przekaz jest jasny i czytelny – to książka adresowana do przedszkolaka: tytuł złożony z literek na osobnych kartonikach, informacje o autorce i ilustratorce wypisane czerwonym kolorem na białych kartonikach, jak w metodzie Domana. Rodzice szukający literatury oswajającej malucha z przedszkolem nie zawiodą się – już sama okładka zachęca do poznania zawartości.


Możesz kupić tutaj: Paluszki… 

Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 32
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Bis 
Wymiary: 16.4 x 21.6 cm
ISBN: 9788375512267

Komentarze

Prześlij komentarz