Wilhelm i Jakub Grimm "O wilku i siedmiu koźlątkach"

Napisała joangot!

Wydawnictwo Media Rodzina w ramach serii „Mistrzowie Klasyki Dziecięcej” opublikowało kilka baśni H.CH. Andersena i W. J. Grimm. Seria jest pięknie zaprojektowana przez Iwonę Rybczyńską. Dotychczas ukazały się m.in. takie tytuły, jak: Calineczka, Brzydkie kaczątko, Księżniczka na ziarnku grochu, Dzikie łabędzie, Królowa Śniegu, Mała Syrenka (H. CH. Andersen), Stary szewc i krasnoludki, Jaś i Małgosia (W. J. Grimm).

Tom O wilku i siedmiu koźlątkach został zilustrowany przez Ewę Poklewską-Koziełło. Te ilustracje są wielkim bogactwem niniejszego wydania. Moja córka nie odrywała wzroku, kiedy czytałam jej baśń, a później po szczegółowej analizie zaczęła „czytać” na głos. Ilustratorka za pomocą barw oddała emocje, które towarzyszą lekturze tekstu. Jasne, soczyste kolory, kiedy koźlątka wesoło bawią się przed domem zanim mama je zostawi przed wyprawą do lasu:


Odcienie szarości i granatu, cień wilka zamiast jego postaci, kiedy ten wpada do domku i… wiadomo sceny drastyczne…, a ilustratorka genialnie oddała klimat i napięcie, które towarzyszą takiej scenie…


 Wspaniale zastosowana zasada kontrastu! Rysunki mówią same za siebie. Tutaj nie potrzeba wielu słów, aby odbiorca wiedział, o co chodzi:


  Wilk kupuje kredę

 Wilk wpadł do studni

Tak dużo miejsca poświęciłam warstwie graficznej, ponieważ to ona stanowi o wyjątkowości tej książką na tle innych wydań baśni o wilku i koźlątkach. A z własnego doświadczenia wiem, że nie tak łatwo kupić w księgarni ładnie opracowane teksty braci Grimm.

Pozwolę sobie jeszcze kilka słów o przekładzie Elizy Pieciul-Karmińskiej. Trudno jest przystępnie odtworzyć baśnie spisane przez niemieckich uczonych w pierwszej połowie XIX wieku. Autorce czasem zdarza się rymować i te nagłe rytmy nieco drażnią. W moim odczuciu tekst jest nierówny, momentami płynny, momentami bardzo prosty, jakby jedno zdanie miało cel streszczenia kilku z oryginalnego dzieła. Zdarzają się słowa, które nasuwają dorosłemu czytelnikowi zupełnie niepasujące skojarzenia, np. "W końcu pełna boleści wyszła z domu, a najmłodsze koźlątko pobiegło razem z nią". Oczywiście to są odczucia osoby dorosłej i nieco wymagającej, mojemu dziecku warstwa językowa nie przeszkadza (tak sądzę) i książka będzie po wielokroć ściągania z półki i czytana :)

Ta piękna edycja ma jeszcze jedną zaletę. Do książki dołączono płytę, na której historię o koźlątkach i złym wilku czyta Jerzy Stuhr.


Możesz kupić tutaj: O wilku i siedmiu koźlątkach  

Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 32
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Media Rodzina 
Wymiary: 19.5 x 26.0 cm
ISBN: 9788372784957
Przekład: Eliza Pieciul-Karmińska

Komentarze